.
146 yıldır hayatımız da olan aspirinin ne kadar çok faydası varmış bilmediğimiz aynı zaman da düzensiz tüketilen ve bazı hastaların da gereksiz kullandığı aspirinin zararlarıda var.

1. Aspirinin Kalbe faydaları

Aspirinin Kalbe faydaları

 Koroner atardamar hastalığınız varsa ya da koroner atardamar baypass ameliyatı geçirdiyseniz, aspirin daha sonraki bir kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

2. Günlük 1 adet alınacak aspirin, kanser riskini % 25 oranında azaltıyor.

Günlük 1 adet alınacak aspirin, kanser riskini % 25 oranında azaltıyor.

Özellikle kalın bağırsak riski önemli ölçüde azalıyor. Bir araştırmaya göre düzenli Aspirin kullanımının, bazı kanser hastalarında (COX-2 enzimi ifade eden tümör taşıyan) yaşam şansını arttırdığını, hatta haftalık Aspirin tüketimi 325 mg’lık haplardan oluşan 14 defayı geçtiğinde, bu tip kanser oluşumunun engellendiği tespit edilmiş.

.

3. Aspirin Felçten Koruyor

Aspirin Felçten Koruyor

Felcin nedeni kan pıhtılaşması. Aspirin’in en önemli özelliği de pıhtılaşmayı önlemesi. Her gün alınacak bir Aspirin’in, felç geçirmiş erkeklerde yeni bir felç riskini yüzde 25 oranında önlediği biliniyordu. Bundan yola çıkan uzmanlar, genel olarak felç riski taşıyanlarda da aynı oranda etkili olacağını düşünüyor. Hatta bazı araştırmalar bu oranın daha da yüksek olabileceğini gösteriyor.

4. Aspirin Meme kanserinin tekrarını ve bazı durumlarda da oluşumunu engelliyor

Aspirin Meme kanserinin tekrarını ve bazı durumlarda da oluşumunu engelliyor

Haftada 2-5 defa arası aspirin kullanmanın meme kanseri geçirmiş kadınlarda, hastalığın % 71 oranında daha az ölümle sonuçlanmasını sağlıyor.

5. Alzheimer hastalığına karşı koruyor

Alzheimer hastalığına karşı koruyor

Düzenli olarak aspirin kullanan kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski, % 13 oranında azalıyor.

6. Parkinson hastalığına karşı koruyor

Parkinson hastalığına karşı koruyor

 Yapılan bir araştırma sonucuna göre, haftada 2 defa aspirin alan kadınların Parkinson hastalığına yakalanma riski % 40 daha azalıyor.

7. Aspirin cilde oluşan yaralardan ve sivilceden kalan izlerde yok etmede yararlı

Aspirin cilde oluşan yaralardan ve sivilceden kalan izlerde yok etmede yararlı

Bir yada 2 kaşık sıcak suyla karıştırılan ezilmiş aspirini yüzümüze maske şeklinde sürerek 5 ila 10 dakika arasında bekleyerek cildinizin yumşadığını ve izlerin zamanla yok olmaya başladığını iyi olacağını göreceksiniz. Bal ile karıştırarakta yüzde kalıcı ve yapışkan etkisi daha iyi olacaktır. Haftada en fazla bir kez yapmanız gerekir daha fazla yapıldığı taktirde yan etkilerine neden ola bilir.

8. Aspirinin yararları olduğu kada zararlarıda göz önünde bulundurulmalıdır.

Aspirinin yararları olduğu kada zararlarıda göz önünde bulundurulmalıdır.

9. İşitme kaybı riskini artırıyor

İşitme kaybı riskini artırıyor

Haftada en 2 defa düzenli olarak içilen aspirin, erkelerde %12 işitme kaybına neden oluyor. Bu oran 50 li yaşlarda % 33 e kadar çıkıyor

10. Diyabeti olan kişilerde Aspirin’in kalp krizine karşı koruyucu etkisi sıfırlanabiliyor

Diyabeti olan kişilerde Aspirin’in kalp krizine karşı koruyucu etkisi sıfırlanabiliyor

Şeker hastası kişiler, olmayanlardan en az iki kat daha fazla kalp hastalığı veya beyin kanaması riski taşıyor. Yapılan araştırmalar düzenli olarak alınan Aspirin’in ilk kalp krizini diyabet hastalarında önleyici etkisinin olmadığını gösteriyor.

11. Bazı kalp hastaları ve beyin kanaması geçiren hastalar üzerinde ters etki yaratıyor

 Bazı kalp hastaları ve beyin kanaması geçiren hastalar üzerinde ters etki yaratıyor

 Bir araştırma kardiyovasküler hastaların  aşağı yukarı yüzde 30’unun Aspirin’in etkilerine karşı direnç gösterdiğini ve bu direncin Aspirin’e olumlu reaksiyon gösteren kardiyovasküler hastalara oranla tam 4 kat daha fazla kalp krizi ve beyin kanamasına meyilli olduğunu gösteriyor

12. Mide problemlerine neden oluyor

Mide problemlerine neden oluyor

Aspirin ve kortizon kökenli olmayan antienflamatuarlar kullananların mide kanaması  ve mide ülserine yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğu biliniyor.

13. Kanama riskini artırıyor

Kanama riskini artırıyor

Kan sulandırıcı ve inceltici olduğu için kan pıhtılaşmasını zorlaştırıyor. Bu da demek oluyor ki; beyin kanaması gibi bir durumda Aspirin kullanımı öldürücü olabiliyor.

14. Aspirin Kullanmanın En Riskli Olduğu Durumlar

Aspirin Kullanmanın En Riskli Olduğu Durumlar

 Kan basıncınız yüksekse, ailenizde felç olayları, kanama bozukluğu, ülser ya da karaciğer ya da böbrek fonksiyonu yetmezliği varsa veya varfarin (Coumadin) alıyorsanız, aspirinden kaçının. Her durumda, aspirini düzenli olarak almaya başlamadan önce doktorunuzla görüşün.

15. Pıhtılaşma problemi olan hastaların aspirin kullanması tehlikeli olabilir

Pıhtılaşma problemi olan hastaların aspirin kullanması tehlikeli olabilir

Kanının da pıhtılaşmada sıkıntı olan insanlar da kanları ince olduğu için aspirinle beraber daha çok incelme ve kan kaybına çok fazla sebep olur.

Facebook Yorumları