İçinde hiç şeker olmayan veya sıfıra yakın şeker içeren beslenme ve diyet dostu yiyecekler

Greyfurt

Greyfurt

Düşük şeker içeriği nedeniyle kilo alma endişesi olmadan rahatça tüketilebiliyor. Yüksek oranda antioksidan bileşene sahip olan bu meyve, öksürük ve soğuk algınlığına karşı da yaygın olarak kullanılıyor.

Marul

Marul

Demir, manganez, folik asit, A, B, C, D, E ve K vitaminleri açısından zengin bir kaynak. Marul; bağışıklık sisteminin en iyi dostlarından biri. Düşük şeker içeriğine sahip sebzeler arasında.  

. .

Ahududu

Ahududu

Antioksidan bileşenleri sayesinde vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı oluyor. Zengin lif içeriğiyle dikkat çeken ahududu, antioksidan bileşenleri sayesinde vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı oluyor. 1 kase ahudududa yaklaşık 5 gram şeker bulunuyor. Düşük şeker oranının yanı sıra ahududu uzun süre tokluk sağlıyor.

Brokoli

Brokoli

Yüksek lif oranı ve sıfır yağ içeren brokoli A, D, E, K ve C vitaminleri ile potasyum, çinko, demir, kalsiyum ve fosfor mineralleri de içeren brokoli, şeker oranı en düşük olan sebzeler arasında yer alıyor.

Beyaz Lahana

Beyaz Lahana

Yüksek lif içeriği sayesinde kilo kontrolünde etkin bir rol oynuyor. Magnezyum, selenyum, çinko, sodyum, kalsiyum demir gibi mineraller ve A, C, D, E, K vitaminleri açısından zengin olan beyaz lahana, Sıfıra yakın yağ ve düşük şeker içeriği ile dikkat çeken sebze, aynı zamanda metabolizma hızını da artırıyor

Avakado

Avakado

Yüksek lif oranı ve antioksidan içeriği sayesinde vücut direncinin korunmasına yardımcı oluyor. Şeker oranı en düşük meyveler arasında başı çeken avokado, uzun süre tok tutan meyve. Diyet ve sağlıklı beslenmeniz için en ideal besinlerin başında.

Brüksel lahanası

Brüksel lahanası

Sıfıra yakın şeker içeriyor. Antikanserojen madde içeriğiyle öne çıkan Brüksel lahanası, salata olarak tüketilebildiği gibi yemeklerin yanında garnitür olarak da sunuluyor. 

Kivi

Kivi

Yüksek oranda C vitamini içeriyor. Düşük şeker oranı sayesinde diyet programlarında ve kilo kontrolünde en önemli yiyeceklerin başında geliyor

Domates

Domates

İçinde sıfıra yakın şeker barındırıyor. Yüksek oranda A, C, K vitaminleri ve antioksidan bileşenler içeriyor. Domates, düşük kalorili olması sayesinde her öğün sınırsız olarak tüketilebiliyor. İçinde hiç şeker barındırmayan yiyecekler arasında domates en başta geliyor.

Çilek

Çilek

Yüksek oranda lif ve antioksidan bileşenler içeriyor. Düşük şekerli meyveler arasında yer alan çilek, ara öğünlerde yoğurt ile birlikte mükemmel bir ikili oluşturuyor.
İçinde hiç şeker olmayan yiyecekler arayanlar için en iyi tercihlerden biridir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Diüretik olarak kullanılmış olmasına rağmen, metabolizmayı hızlandırmak için de tercih edilmektedir. A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve demir, bakır, folat gibi mineralleri içerir ve protein bakımından da zengindir.

Papaya

Papaya

İçerisinde bulunan sindirim süreçlerini canlandıran kimyasallar olan Papains aracılığıyla sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda temel vitaminler bakımından da zengindir. En önemlisi de A vitamini kaynağıdır. Karotenin varlığı papayayı kanser için koruyucu bir gıda yapar. Düşük sodyum kalitesi, kolesterol sorunları olan insanlar için yararlıdır. Papaya meyvesi cilt rengini iyileştirir ve pigmentasyonu ve renk değişikliğini önler. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu meyvenin saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önlediği de bilinmektedir.

Kırmızı Pancar

Kırmızı Pancar

Potasyum, demir ve diyet lifi gibi minerallerle doludur. Zengin renklerini, betanin denilen güçlü bir antioksidandan alırlar. Her şeyden önce, pancarın tadı çok güzeldir. Bu yüzden, tatlılardan ve diğer şekerli yiyeceklerden kaçınmak zorunda olsanız bile, pancarı güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz ve kendinizi suçlu hissetmek zorunda kalmazsınız.

Facebook Yorumları