.
Yeni nesil ellerinde ki cep telefonunu, tapler ve pc başlarında zaman harcamak tan en büyük zenginlik masalları unutmak üzereler. Bu masalların unutulmaması için çocuklarınıza okumanız ve okutulması için teşvik edilmelidir.

1. Kibritçi Kız

Kibritçi Kız

"Kibritçi Kız" Andersen'ın en acıklı masalı diyebilirim. Çocukluğumda okuduğumda çok etkilenmiştim. Ailesine katkıda bulunmak için kibrit satan küçük bir kızın acıklı hikayesinin anlatıldığı bir kitaptır "Kibritçi Kız". Yeni nesil çocuklarının mutlaka okuması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum, özelliklede bilgisayar başından kalkmayan, elinden telefonu düşürmeyen çocukların okuyup ders çıkarabileceği nitelikte bir kitap..

2. Küçük Kara Balık

 Küçük Kara Balık

Her kitap kendine özeldir ama Küçük Kara Balığın mücadelesi ve düşünceleri bana ister istemez Richard Bach'ın Martı kitabını hatırlattı. Kitabı okurken, çocukluğuma gittim ve kendimi Küçük Kara Balığın yerine koydum. Nehirlerden denize taşıp, balıkçılın midesinde verdiği mücadelesinden tutunda, yengeçle olan konuşması ve diğerleriyle yaptığı konuşmaların hepsi harikaydı. Küçük Kara Balığın düşünceleri büyük balıkları mat edercesine anlamlıydı. 

Yetişkinler dahil, bütün çocukların okuması gereken bir eserdir.

.

3. Binbir Gece Masalları

Binbir Gece Masalları

Bir çok yerde duyduğumuz ve okuduğumuz masalların tek kitap halinde toplandığı kitap. Aslında masalları okurken Nasreddin Hoca fıkraları aklıma geldi. Çünkü masallar insanoğlunu anlatan olaylarla dolu. Her masal içinde bulunduğumuz hayatta yapmış olduğumuz iyi yada kötü yüzümüze vuruyor. Masal olarak gördüğümüz bu kitap bize hayat dersi veriyor. Anlatılan masallarda insanoğlu diyerek başlayan cümleler kalbimize ok gibi saplanıyor. Bazı kısımlarda şiirlerden alınan kesitler, bilginlerin sözleri bu acıyı daha fazla hissetmemizi sağlıyor

4. Fareli Köyün Kavalcısı

Fareli Köyün Kavalcısı

Bir gün Hamelin köyünü fareler basar. Her yerde fareler vardır ve halkın bütün yiyeceğini tüketmektedirler. Halk bu durumda ne yapacağını bilemez ve köy fareli Köy olarak anılmaya başlar. Bir gün bu köye bir adam gelir. Kendisine bir torba altın verirlerse köyü farelerden kurtaracağını söyler. Köylüler o kadar çaresizdirler ki hemen aralarında gerekli parayı toplayıp köyün muhtarına verirler. Adam kavalını çıkarır ve o kadar güzel bir melodi çalar ki bütün fareler onu takip ederler. Adam onları köyün yakınındaki bir nehre götürür. Kavalcı nehirden yürüyerek geçer fakat ardından gelen fareler suda boğulurlar. Köy farelerden kurtulmuş olur. Adam köye altınlarını almak için döndüğünde muhtar nasılsa köyde fare kalmadığı için adama ödeme yapmak istemez ve altınları ona vermez.Bunun üzerine kavalcı tekrar kavalını çalarak yürümeye başlar. Bu sefer 130 tane çocuk onun peşinden gelir. Kavalcı onları yakındaki bir ormana götürür. Fakat kavalcı uyurken çocuklardan köyün yerini bilen biri kavalcının kavalını alır ve bütün çocukları tekrar köye götürür. Çocuklarının kaybolmasından çok endişelenen köylüler çocukları geri dönünce çok mutlu olurlar ve gerçeği öğrenince de köy muhtarına çok kızarlar. Sonunda kavalcıya altınlarını verirler.

5. Rapunzel

Rapunzel

Grimm kardeşlerin o güzel masallarından biri olan "Rapunzel" bir çok kız çocuğunun bildiği, hatta sevdiği bir masaldır. Yüksek ve kapısız bir kuleye kapatılan Rapunzelin hikayesinin anlatıldığı bu masaldaki en dikkat çekici detaylardan biri Rapunzelin uzun saçlarıdır.. O kadar uzundurki saçları kulenin penceresinden aşşağıya sarkıtır ve.... Kim tutunup tırmanır saçlarından kulenin yukarısına onuda masalı okuyup öğrenin.

6. Sinderella (Kül Kedisi)

 Sinderella (Kül Kedisi)

Bir zamanlar, Sindiralla adlı iyi yürekli ve güzel bir kız vardı... Annesi öldüğü için babası yeinden evlenmişti. Sindirella'nın üvey annesinin iki vardı... Bir süre sonra Sindirella'nın babası da öldü. O günden sonra Sindirella'nın yaşamı güçleşti... Bir gün Sindirella'nın kardeşleri sarayda düzenlenen baloya çağrıldılar. Üvey annesinin baloya götürmediği sindirella buna çok üzüldü. Sonra ne oldu dersiniz? Sindirella'nın heyacanlı ve sihirli öyküsü de böylece başlamış oldu.

7. Bir Şeftali Bin Şeftali

Bir Şeftali Bin Şeftali

Bakmayın siz kitap mağazalarının çocuk kitap reyonlarında satışa sunulduğuna, bakmayın fiyatının 3 TL olduğuna, bakmayın kapağındaki komik şeftali resmine, bakmayın kitabın inceliğine. Bir Şeftali Bin Şeftali, dokunaklı hikayesi ile okura, çoğu kalın kitaptan daha keskin mesajlar vermektedir. Bir anlamda George Orwell'in Hayvan Çiftliği tadında ve tarzındadır. Adaletsizlik, sınıf farklılıkları, toprak reformu, emek, sevgi, arkadaşlık, umutsuzluk gibi kavramlar ince ince işlenmiştir. 

8. Çizmeli Kedi

Çizmeli Kedi

İyi niyet olduktan sonra, değersiz gibi görünen şeylerin bile değerli olabileceklerini anlatan, okuyucuya; aç gözlü olmamalarını, tok gözlü olduğunda asıl kazanacaklarını öğütlemek adına kurgulanmış bir dünya çocuk klasiği öyküsü.

9. Kırmızı Başlıklı Kız

Kırmızı Başlıklı Kız

Herhalde herkesin bildiği, en ünlü çocuk masalıdır "Kırmızı Başlıklı Kız". Bütün çocuklar ya okumuştur ya da dinlemiştir mutlaka. Neden kulakların bu kadar büyük babaanne? Seni daha iyi duyabilmek için. Neden gözlerin bu kadar büyük babaanne seni daha iyi görebilmek için. Neden ağzın bu kadar büyük babaanne seni daha iyi yiyebilmek için. Ham... Çocuktuk çünkü, inanırdık...

10. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Kral ve kraliçenin kar gibi beyaz tenli çok güzel bir kızları olur bu yüzden ismini Pamuk  prenses  koyarlar. Doğumdan kısa süre sonra kraliçe ölür ve kral kötü kalpli yeni biriyle evlenir. Yeni kraliçe yani Pamuk Prenses'in üvey annesi dünyadaki en güzel kişi olmakla kafayı bozmuş bir cadıdır aslında. Sihirli aynanın karşısına geçip sürekli "Ayna ayna söyle bana kim en güzel bu dünyada?" diye sorarmış. Aldığı cevap kendisi olunca kibri dahada artarmış. Pamuk Prenses her geçen gün biraz daha büyüyor, büyüdükçe güzelleşiyormuş... Gerisini biliyorsunuz zaten... 

Bu klasik çocuk masalını okuyun demiyorum çünkü zaten herkes okumuştur

11. Kurşun Asker

 Kurşun Asker

Kitap; çocukların hayal dünyasını geliştiren güzel bir kitap. Okurken kendini olayın içinde buluyorsunuz. Kitap çok akıcı olarak hızlıca okunmayı sağlıyor.

12. Bremen Mızıkacıları

Bremen Mızıkacıları

Güçsüz olmak kazanamamak için bir kriter degildir her zaman. Güçsüz sayılan kişilerin sayıları arttığında, belli bir kuvvetle güç oluşturabilirler. Birlikten kuvvet doğduğunu anlatan dünya çocuk klasiklerimizden biri.

13. Çirkin Ördek

Çirkin Ördek

Bu masalda aslında H. C. Andersen kendi hayatını anlatmakta. Burnunun şekli ve büyüklüğünden dolayı kendini çirkin görüp bilen Andersen yaşadıklarını bu masalla ifade etmeye çalışmıştır. Çirkin bir ördek yavrusunun zamanla bir kuğa dönüşmesini anlatan bu masal, Andersen'ın çirkin ve sıradan bir insanken çok ünlü bir yazara dönüşmesiyle çirkinliğinin göze batmamasını, masallarının önplana çıkmasını yansıtmakta.. Andersen'ın hayat hikayesini bilmeyenler bu masaldaki bu gizli detayları bilmez.

Andersen'ın masallarını orjinal dilinde okumuş ve kendi hayat hikayesinide çok yakından bilen biri olarak bunlarda benden sizlere küçük bilgi detayları olsun :) Çocuklarınıza mutlaka okumanız gereken masallardan biridir "Çirkin Ördek Yavrusu", ya da onların kendilerinin okuması için yardımcı olun...

14. Ezop'tan Masallar

Ezop'tan Masallar

Küçükken sıkıldıkça okuduğumuz çok güzel bir kitap, fabl türünde yazılmıştır ve çok güzeldir, çocuklarınıza okuyabilirsiniz.

15. Hansel ve Gretel

Hansel ve Gretel

 Cadıları konu alan ve kendisine hayran bıraktıran bir eser. Nasıl bir kafa yapısı şekerden bir ev düşünür ve bir cadıya ev olarak tasarlayabilir ki. İçerdiği pek çok şeyle pek çok esere konu olmuş bir masaldır. Şeker ev olsun, cadılar olsun, ekmek kırıntılarından yola işaret koymak olsun pek çok özelliği ile akıllarda izler bırakmıştır.

16. Pinokyo

Pinokyo

Yalan söylemenin ne kadar kötü ve yüz kızartıcı bir şey olduğunu anlatıyor. Masal da pinokyonun burnunu uzaması aslın da bizi güldürürken aynı zamanda derste veriyor.

17. Uyuyan Güzel

 Uyuyan Güzel

İyi kalpli kral ve kraliçenin yönettiği güzel ülkede, halk bolluk ve barış içinde yaşarmış. Yalnızca insanlar değil, onlarla birlikte hayvanlar da mutlu bir yaşam sürüyormuş. Günler böyle geçip giderken kralla kraliçenin kız çocukları dünyaya gelmiş. Bu haber büyük bir heyecanla karşılanmış. Ancak talihsiz bir hata, hem kraliyet ailesinin hem de ülkenin kaderini değiştirmiş. 

Grimm Kardeşlerin bu klasikleşmiş masalı, çizer Gökhan Gültekinin özgün ve göz alıcı resimleriyle, sürükleyici bir film atmosferinde sunuluyor.

18. La Fontaine'den Masallar

La Fontaine'den Masallar

Bu kitapta çok güzel, eğlenceli,sıkıcı olmayan hikayeler vardı. Bu kitap okumayı sevmeyenler için ideal bir hikayedir. Bence sizde bu kitabı okurken hiç ama pişman olmayacaksınız.

19. Ali Baba ve Kırk Haramiler

Ali Baba ve Kırk Haramiler

Masumiyet ve iyiliği anlatan bir masaldır. Masal da aç gözlülüğün ceza alacağını anlatan masaldır. Akıcı bir etkiye sahip başlayınca bırakamayaçağınız kitap.

20. Keloğlan Masalları

Keloğlan Masalları

 Keloğlan, aykırı ve evrensel bir kahraman. Benzerleri var, ancak bizim Keloğlan’ın sağı solu belli olmaz: İyi de olur, kötü de, saf görünümlü kurnaz çocuk, uysal kılıklı sert delikanlı, başlangıçta yoksul sonunda zengin, kimsesiz bir köy çocuğu iken vezirliğe yükselen talihli, evlenmek için padişahın kızını seçen gözü yukarıda bir genç, kendi hâlinde yoluna giderken canını sıkanlar için baş belâsı, devleri, dev analarını, padişahları ve bütün zalimleri dize getiren bir halk kahramanı, hattâ bunların tümü.

Facebook Yorumları