Protein istenmeyen kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir ve tokluk hissi verir. Ancak sağlığınız üzerinde fayda sağlaması için doğru miktarda ve doğru protein türünü tüketmeniz önemlidir
İşte Bitkisel ve Hayvansal Doğal Protein Kaynakları, hayvans

1. Deniz ürünleri

Deniz ürünleri

Deniz ürünleri mükemmel bir protein kaynağıdır çünkü genellikle yağ oranı düşüktür. Somon balığı gibi balıklarda yağ oranı biraz daha fazladır, fakat bu yağlar kalp sağlığınız için faydalıdır  içinde omega-3 gibi yağ asitleri vardır.

2. Beyaz Et

Beyaz Et

Mükemmel bir protein kaynağı, yağsız protein için kümes hayvanlarının beyaz etine sadık kalın. Kırmızı ette yağ oranı biraz daha fazladır. Pişirme öncesi  tavuğun derisini kaldırmayı unutmayın çünkü derinin doymuş yağ oranı  fazladır , 

. .

3. Süt, Peynir ve Yoğurt

Süt, Peynir ve Yoğurt

Sadece süt, peynir ve yoğurt gibi sütlü gıdalar mükemmel bir protein kaynağı değildir fakat aynı zamanda değerli bir mineral olan kalsiyumu içerirler ve çoğu D vitamini ile takviye edilirler . Kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlü tutmak ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olmak için yağsız veya az yağlı süt ürünlerini seçin .

4. Yumurtalar

Yumurtalar

Yumurtalar en ucuz protein formlarından biridir. Amerikan Kalp Derneği, normal sağlıklı yetişkinlerin günde bir yumurtanın güvenle tadını çıkarabileceğini söylüyor.

5. Fasulyeler

Fasulyeler

Yarım fincan fasülye, porsiyon bifteğin bir %50`si kadar protein içerir. Artı, bu besleyici tahıl saatlerce tok hissetmenizi sağlayacak  lifleri de içinde barındırır

6. Soya

Soya

Günlük olarak 50 gram soya proteini kolesterolü yaklaşık % 3 oranında azaltır . Yüksek yağlı protein kaynakları yerine soya proteini tüketmek ve sağlıklı bir diyet yapmak kalbinize iyi gelecektir.

7. Yağsız sığır eti

Yağsız sığır eti

Sade sığır eti derisiz tavuk göğsünden iki gram daha fazla doymuş yağa sahiptir. Sığır eti  mükemmel bir çinko, demir ve B12 vitamini kaynağıdır .

Facebook Yorumları