Basurun başlıca oluşması nedenleri şunlardır..

1. Kabızlık

Kabızlık

Kabızlık esnasında oluşan sert dışkı formu anüs çevresinin yaralanmasına ve rektal dokuların hasar görmesine neden olur. Aşağıdaki etkenler kabızlığa yol açabilir:

2. Yeme, İçme alışkanlıkları

Yeme, İçme alışkanlıkları

Çok fazla süt ve süt ürünü tüketmek, Su ve lifli gıda tüketmemek, yeme bozuklukları

. .

3. Tiroit bezinin az çalışması

Tiroit bezinin az çalışması

Basur (hemoroid), makat çevresindeki veya içindeki damarların şişmesidir. Ağrıya neden olmadığı sürece fark edilmeyebilir. Günlük önlemlerle belirtiler yatıştırılabilir, kolay operasyonlarla tamamen iyileştirilebilir.

4. Kalsiyum veya alüminyum içeren antiasit ilaçlar, bazı ağrı kesiciler, antidepresanlar, tansiyon ilaçları

Kalsiyum veya alüminyum içeren antiasit ilaçlar, bazı ağrı kesiciler, antidepresanlar, tansiyon ilaçları

Tedavi olarak, 15-20 dakika boyunca sıcak (ılık) suya oturmak basur belirtilerinin hızla yok olmasını sağlar. Anüsteki kan akışını hızlandırır, kanın göllenmesini önler. Dokuların daha hızlı yenilenmesini sağlar.

5. Hamilelik, doğum

Hamilelik, doğum

Kabızlığı önlemek ve büyük tuvalet esnasında ıkınmamak çoğu basur vakasının hızlı iyileşmesini sağlar. Tedavi için ve basurun tekrar etmemesi için aşağıdaki önerileri de göz önünde bulundurun:

Meyve, sebze, hububat ve tam tahıllı ekmek gibi lif içeriği zengin olan besinler tüketin. Pisilyum, metil selüloz, kepek, sterculia gibi lif destekleri de alabilirsiniz.

Bol bol içecek (aşırı kafeinli olmayan ve alkol içermeyen) tüketin.

Kodein içeren ağrı kesiciler kullanmayın.

Ağrı çekme endişesi ile büyük tuvaleti geciktirmeyin, ağrının şiddetlenmesine yol açar.

Tuvalette uzun zaman geçirmeyin.

6. İltihaplı bağırsak hastalıkları

İltihaplı bağırsak hastalıkları

önlemler çoğu basuru tedavi eder. Şiddetli vakalarda ise en azından kanama gibi belirtilerin azalmasını sağlar.

7. Nadiren kolon kanseri

Nadiren kolon kanseri

Basur için üretilen yumuşatıcı krem, yağ veya fitiller basuru yatıştıracaktır. Aşağıdaki tedaviler de basuru tamamen iyileştirmez ama kaşıntı, ağrı, kanama gibi belirtilerin yok olmasını sağlar:

Anestezik Kremler: Makata sürüldüklerinde ağrıyı azaltırlar. Ancak 5-7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Aksi takdirde cildi tahriş edebilirler. Özellikle büyük tuvaletten önce kullanıldıklarında rahatlama sağlayacaklardır.

Basur kortikosteroitleri: Basur çevresinde çok fazla iltihap varsa kullanılabilir. Şişmeyi ve iltihabı azaltacaktır. Krem veya yağ formunda türleri vardır.

Hamileler için: Yukarıda sıralanan ilaçlar kullanılabilir. Ancak eczacınızı bilgilendiriniz. Basur doğumdan sonra (çoğu zaman) tamamen kaybolur.

8. Ağır Kaldırmak

Ağır Kaldırmak

Karın içi basıncının ve rektumdaki baskının artmasına neden olan etkenler basura yol açabilir. Ağır kaldırmak bunlardan biridir. Aşağıdaki etkenler de anüsteki baskının artmasına ve basura yol açabilir:

9. Tuvalette Uzun Zaman Kalmak

Tuvalette Uzun Zaman Kalmak

Tuvalette uzun süre geçirmek basur riskini artırmaktadır. Tuvalet olmasa bile çok uzun süre hareketsiz olarak bir yerde oturmak basura zemin hazırlayabilir.

Bir diğer etken ise tuvalet esnasında ıkınmaktır. Bu zorlanma, anüsteki damarların şişmesine ve civar dokuların sabitleyici etkisinin kaybolmasına neden olabilir.

10. Yaşlılık ve Diğer Nedenler

Yaşlılık ve Diğer Nedenler

Yaşlandıkça vücudun bağ ve destek dokuları zayıflamaya başlar. Anüs çevresindeki dokuların esnekliği ve gücü zayıflayınca basurun tetiklenmesi kolaylaşır. Ayrıca;

Bazı kişiler genetik olarak basura daha yatkın olabilirler.
Omurga yaralanması olan kişiler sık sık basura yakalanmaktadır.
Postür (duruş) bozuklukları basura zemin hazırlayabilir.
Anal seks basur riskini artırır.

Facebook Yorumları