Yeterince su içilmemesi durumunda bir çok sağlık problemi ile karşılaşabiliriz.

Ağız ve Dudak Kuruluğu

Ağız ve Dudak Kuruluğu

Yeteri kadar su tüketmemek, tükürük üretiminin düşmesine sebep olarak ağız ve dudak kuruluğuna yol açar. Ağız kuruluğunda genellikle yapılan şey içecek bir şeyler aramaktır fakat her içecek aynı değildir ve şekerli içecekler sadece geçici bir çözümdür. Bu tür içecekler ağız ve boğazdaki mukoz membranları kayganlaştırmadıkları için ihtiyacımız olan sıvı miktarına ulaşamayız. Bu nedenle bu belirti ortaya çıktığında başka bir içecek yerine su içmeyi tercih etmelisiniz .

Yorgunluk Hissi

Yorgunluk Hissi

Sıvı yetersizliği, kansızlığa çok benzer belirtiler gösterebilir. Vücut susuz kaldığında, kandan su almaya başlar ve bu da organlardaki oksijen miktarının azalmasına sebep verebilir. Oksijensizlik ise yorgunluk ve uyuşuklukla birlikte enerjisiz hissetmeye yol açar.

. .

Koyu Renk İdrar

Koyu Renk İdrar

İdrar rengi sağlık hakkında birçok ipucu verir. Normal şartlar altında idrar rengi saydam, hafif bulanık ve açık renk olmalıdır. Koyu sarı ve turuncu renkler vücudun susuz kaldığına bir işarettir.

Eklem Ağrısı

Eklem Ağrısı

Kıkırdak ve omurga disklerinin yaklaşık yüzde 80’i sudan oluşur. Bu, attığımız her adımda kemiklerimizin birbirine sürtünüp aşınmasını engeller. Su tüketimi ile kasların elastikiyetinin artması sonucu eklem ve kemik sağlığı olumlu yönde etkilenir. Bu nedenler dolayısıyla, eklem kireçlenmelerine sebebiyet vermemek için su tüketimine özen göstermek gerekir.

Kuru Bir Cilt

Kuru Bir Cilt

Işıltılı bir cilt için bol su tüketmek şart. Vücudumuz yeterli su alamadığında kalan su hayati fonksiyonlar için kullanılır ve susuzluk cilt kuruluğu ile gözlemlenebilir hale gelir. Bu etki uzun vadede daha erken yaşta kırışıklıklara sebep olur. Yaz-kış bol su tüketimi cildin yeterli neme kavuşması açısından çok önemlidir.

Açlık Krizleri

Açlık Krizleri

Susuzluk ve açlık hissi beynimizde aynı noktayı uyarır. Bu nedenle vücudumuzun susuz kalması sonucu daha fazla yiyeceğe ihtiyacımız olduğu hissine kapılabiliriz. Yemekten sonra hala aç hissetmek ve gece ya da gün içerisinde yaşanan açlık krizlerinin bir sebebi de susuzluktur.

Sindirim Sorunları

Sindirim Sorunları

Susuzluk tüm sindirim sistemini etkiler. Uygun hidrasyon sağlanamadığında, midede mukus miktarı ve gücünde azalma olur. Oluşan mide asidi mide ekşimesi, hazımsızlık ve bazı büyük zararlara sebep olabilir. Bunun yanında yetersiz su alımının kabızlık ile güçlü bir ilişkisi vardır. Vücuda alınan sıvılar dışkının yumuşayıp bağırsaklardan kolay geçmesini sağlar.

Daha Çok Su İçmenin Yöntemleri Nelerdir?

Facebook Yorumları