Kadınlarda adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

1. Adet Neden Gecikir?

Adet Neden Gecikir?

Kadınlarda adet gecikmesi neden olur, adet gecikmesinin sebepleri nelerdir, adet kaç gün gecikirse anormaldir, adet gecikmesinin gebelik dışı nedenleri nelerdir, tüm bu sorunların cevabını yazı dizinimizde bulabilirsiniz...

Kadınlarda adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Adet gecikmesi kaç güne kadar normaldir? Ne zaman doktora başvurmalıyım? Tedavi yöntemleri nelerdir?

2. Normal adet siklusu kaç gündür?

Normal adet siklusu kaç gündür?

Erişkin bir kadında normal adet döngüsü 24 ila 35 gün arasındadır. Fakat her kadının kendine ait bir döngüsü olabilir. Bahsettiğimiz adet gecikmesi normal döngünün 1 hafta kadar uzaması durumudur.

. .

3. Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Tabii ki ilk ve en yaygın neden olarak aklımıza gebelik gelir.
Ama bu kesin hamilelik kanıtı değildir. Kanda hcg hormonu bakılmalı hatta kesin gebelik teşhisi için ultrasonda kesenin görülmesi gerekmektedir.

4. Gebelik Dışı Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Gebelik Dışı Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Stres, Seyehat etmek, Düşük Vücut Ağırlığı, Obezite, Polikistik over sendromu (PCOS) 

PCOS Nedir? Belirtileri Nelerdir?

, Doğum kontrolü hapları, Diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar, Erken Menopoz, Tiroit sorunları, 45-55 yaş arasında olmak (menopoz açısından)

5. Hangi durumda doktoruma başvurmalıyım?

Hangi durumda doktoruma başvurmalıyım?

Doğru bir teşhis ve tedavi alabilmeniz için döngünüzün başlangıç bitiş günlerini, kullandığınız ped sayısını çok iyi bir şekilde not etmeniz gerekmektedir. Normalden çok daha fazla olan ağır kanama, ateş, şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma veya yedi günden uzun süren kanamalarınız varsa hemen bir doktora başvurun.Tedavi yöntemleri nelerdir?Adet gecikmesinin tedavisi altta yatan faktöre bağlı olacaktır. Eğer hamileyseniz zaten gebeliğin fizyolojik döngüsündesiniz  demektir. Ama diğer durumlar için bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Facebook Yorumları