Erken doğum İle dünyaya gelen bebeklerde retina damarları bazen anormal artış gösterebiliyor.

Prematüre Retinopatisi Nedir ?

Prematüre Retinopatisi Nedir ?

Retina, ışığı algılayan ve görmemizi sağlayan gözün iç kısmının arkasında bulunan hassas bir dokudur. Prematüre retinopatisi (ROP) retina tam gelişmediği için oluşan retina damarlarını etkileyen bir hastalıktır.

Aşağıdaki şekilde göz bebeğinden bakıldığında retinanın nasıl göründüğü yer almaktadır. Merkezde yer alan beyaz oval kısım görmeyle ilgili sinirdir. Sağa doğru yer alan koyu alan makula olarak bilinir. Makula gözün daha ince ayrıntılarını görmesini sağlar. Gri çizgiler atar damarlar ve siyah çizgiler toplar damarlardır. Birçok şekil koymak yerine tüm ROP evreleri tek bir göz üzerinde kesitler halinde verilmiştir.

Aslında bir gözde genellikle tek bir bulgu yer alır.

Bu şekil ROP’un nasıl geliştiğini göstermektedir. Genellikle zaman içinde normalden başlayarak evre l’den evre 2 ve evre 3’e doğru ilerleme gösterir. ROP’un hafif evreleri kabul edilen evre 1 ve 2 sıktır ve bu evreler kendiliğinden düzelebilir.

Şekli A harfinden başlayarak izleyin. A bölümünde yer alan damarlar normaldir. B’de damarların büyümekte olan uçlarında beyaz bir çizgi yer alır buna Evre 1 ROP denir. Beyaz çizgi ROP’tur. C’de çizgi daha kalınlaşır ve Evre 2 ROP halini alır. D’de ise çizgi çok kalınlaşmıştır çünkü ince ve anormal yeni kan damarları oluşmuştur. D’de atar damarların daha kıvrıntılı hal aldığını görmektesiniz ve toplardamarlar daha kalındır her iki bulguda plus hastalık olarak bilinir ve bu bulgulara sahip gözün tedaviye gereksinimi vardır.

Prematüre Retinopatisi (ROP) Niye Gelişir ?

Prematüre Retinopatisi (ROP)  Niye Gelişir ?

Bebek erken doğduğu zaman retinanın damarları tam olarak gelişmemiştir. Doğumdan sonra bazı faktörler kan damarlarının büyümesinin anormal olmasıyla beraber nedbe gelişimine ve şiddetli olacak olursa da retinada harabiyete yol açar. ROP’un ana nedeni prematüreliğin kendisidir, ne kadar erken doğmuşsa risk o kadar fazladır. Buna rağmen bazı prematüre bebeklerde ciddi sorunlar olmaksızın da ROP gelişebilir. Gereksinim duyduğu oksijen miktarının fazla oluşu ve bebeğin genel hali de ROP gelişmesine ve derecesine etkilidir. Bu nedenle 34 haftadan küçük yada 2000 gramdan düşük tartıda doğan tüm bebeklerde ROP taraması yapılması gereklidir.

. .

Prematüre Retinopatisi (ROP) Taramasının Anlamı Nedir ?

Prematüre Retinopatisi (ROP)  Taramasının Anlamı Nedir ?

ROP taraması bir göz doktoru tarafından ROP bulgularının olup olmadığının aranmasıdır. Özellikle 34 haftadan küçük ve 2000 gram altındaki tüm bebekler bu tarama programına alınmaktadır. Daha büyük prematüre bebeklerinde belirli bazı risklere sahip olmaları halinde doktorunuz ROP muayenesine yönlendirecektir.

Prematüre Retinopatisi (ROP) Sıklığı Nedir ?

Prematüre Retinopatisi (ROP)  Sıklığı Nedir ?

ROP 1250 gram altında doğan bebeklerin %65’inde gelişir. Genellikle bu durum hafif olup herhangi bir tedavi gerekmeksizin kendiliğinden düzelir. Sadece az sayıdaki bebekte ROP iyiye doğru gidiş göstermez ve tedavi gerekebilir. Eğer tedavi edilmezse ileri evre ROP bebeğin görüşünü bozabilir hatta kör olmasına dahi neden olabilir. Her bebekte farklı gelişim göstermektedir.

Prematüre Retinopatisi (ROP) Tarama Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Prematüre Retinopatisi (ROP)  Tarama Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Tarama amaçlı ilk muayene bebeğiniz 4-6 hafta arasında iken yapılmalıdır. Bazı bebeklere bir kez tarama yapılsa da çoğu bebekte en az 2 kez yapılmasına gerek duyulur.

Tarama Nasıl Yapılır ?

Muayeneden 1 saat önce başlayarak her iki göze de göz damlaları damlatılır ve göz bebeği genişletilerek retina görülebilecek hale getirilir. Göz doktoru bir oftalmoskop kullanarak bazende retinanın üzerine yerleştirdiği kamera ile muayene eder. Retinanın daha iyi görünmesini sağlamak için her iki göz kapağını açık tutacak şekilde spekulum veya indentor genellikle kullanılır.

Prematüre Retinopatisi (ROP) Saptanacak Olursa Ne Yapılmalıdır ?

Prematüre Retinopatisi (ROP)  Saptanacak Olursa Ne Yapılmalıdır ?

ROP Saptanacak Olursa Ne Yapılmalıdır ?

Ne yapılacağı ROP’un düzeyine bağlıdır. Eğer hafif evre ROP ise 1-2 hafta sonra tekrar muayene edilir. Eğer izlemde kötüye gidiş yoksa ROP kendiliğinden yatışacak anlamına gelir. Daha ileri evre ROP daha yakın kontrol gerektirir. genellikle 1 hafta sonra tekrarlanır. Az sayıda prematüre bebekte ROP tedavi gerektiren düzeydedir. Tedavi gerektiği zaman göz doktoru ne yapılacağını size açıklayacaktır.

“Bebeğim Eve Gönderildiği Zaman ROP Taraması Sonlanmış Mı Olacak …?”

Bebeğiniz eve gidebilecek kadar iyileştiği zaman mümkün olan en kısa sürede kontrole gelmek üzere taburcu edilecektir. Bu zaman, göz muayeneleri henüz tamamlanmadan önce olabilir. Bu gibi durumlarda yenidoğandaki doktorunuz poliklinikten muayenelerini: devam edecek şekilde randevu almanızı sağlayacaktır.

Facebook Yorumları