Hamilelik Öncesi Vücudumu Bebeğime Nasıl Hazırlamalıyım? Vitamin ve Mineral desteği gerekli mi ? Bebeğimin Karnımdayken Nelere İhtiyacı Var ?

Hamilelik Öncesi Vücudumu Bebeğime Nasıl Hazırlamalıyım?

Hamilelik sırasındaki beslenme kadar hamilelik öncesi beslenme de anne adayının vücudunu bebeğine en iyi şekilde hazırlaması, daha iyi bir hamilelik süreci geçirmesi ve hem annenin hem de doğacak bebeğin sağlıklı olması için çok önemlidir.

Gebelik öncesi beslenme ve beslenmeye destek olarak vitamin, mineral vb düşünülünce ilk akla gelecek olan folik asittir. Folik asit nöral tüp defekti dediğimiz sinir sistemi oluşurken meydana gelen oluşum bozukluklarını önlemektedir. Bu nedenle bütün kadınlar gebelik öncesinde folik asit desteği almalıdır. Daha önceden nöral tüp defektli doğum öyküsü olan kadınlara ise daha yüksek doz folik asit desteği verilmelidir.

Hamilelik öncesi vücut kitle indeksi [kilo(kg)/boyun karesi(metre)] hesaplanmalıdır. Çok fazla kilolu [VKİ(Beden Kitle İndeksi)>30] ve çok az kilolu (VKİ<20) kadınlar belli riskler taşımaktadır. Hamileliğin planlanması ve takibi bu riskler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Yemek alışkanlıkları gözden geçirilmeli ve gerekirse bir diyetisyenin yardımına başvurulmalıdır.

Gebelik öncesi diyabet, hipertansiyon gibi ek hastalıkları olan kişiler kadın doğum harici endokrinoloji, kardiyoloji gibi hastalığıyla ilgili bölümlerce değerlendirilmeli ve kan şekeri, tansiyon regülasyonu için uygun beslenme düzeni ve tedavi planı yapılmalıdır.

A vitamini içeren multivitaminlerin aşırı kullanımından kaçınılmalıdır çünkü yüksek doz A vitamini teratojenikdir.

Anoreksiya ve blumia gibi yeme bozukluğu öyküsü olan kadınlar hem psikiyatrik hem de beslenme danışmanlığı almalıdır. 

Alkol, sigara vb. kötü alışkanlıklardan kaçınılmalıdır.

Sağlıklı bir gebelik için gebelik öncesi değerlendirmenin önemi göz ardı edilmemelidir.


DoSomething

Facebook Yorumları