Dukan Diyeti, 2000’li yıllarda Dr. Pierre Dukan tarafından hazırlanmış popülerliğini halen koruyan bir diyettir.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Dr. Pierre Dukan tarafından hazırlanmış  bir diyettir. 
Yapılan araştırmalar protein oranı yüksek gıdaların kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamakta çok etkili olduğunu gösteriyor. Et, süt ve süt ürünleri, yumurta, tavuk ve balık protein açısından en zengin, protein oranı en yüksek gıdalardır. Bu diyette alkol, meyve suyu ve asitli içecekler yasaktır. Dukan diyeti yapanların yorumları hep olumlu olmuş, bu diyeti yapıp kolaylıkla kilo verdiklerini bildiriyorlar.

Dukan Diyeti ile Ortalama Kaç Kilogram Verilebilir?

Dukan Diyeti ile Ortalama Kaç Kilogram Verilebilir?

Dukan Diyeti ile Ortalama Kaç Kilogram Verilebilir?

Dukan diyetinin ilk aşamasında 2 ile 7 gün arasındaki kilo kaybı 1,5 veya 3 kg arasında olabilir Seyir aşamasına geçildiğinde ise haftada 2 kilogram kadar kilo verilmesi umulur.

. .

Dukan Diyetinin Zararları Yan Etkileri Nelerdir?

Dukan Diyetinin Zararları Yan Etkileri Nelerdir?

Bu diyet kısıtlı mineral tüketimine dayandığından vücudumuz ihtiyacı olduğu vitamin ve minerallerin büyük bir çoğunluğundan mahrum kalır.

Bu diyet yoluyla aşırı protein alımı vücuttaki kas miktarının düşmesine neden olur.

Besin çeşitliliği açısından dengeli bir diyet değildir.

Dükan diyeti boyunca yüksek miktarda protein tüketimi kolestrol artışına ve kandaki trigliserid artışına neden olur. Gut hastalığına yakalanma riski yükselir.

Bu diyette aşırı protein yetersiz lif alımı nedeniyle kabızlık problemi yaşanabilir. Kabızlık bu diyetin en belirgin yan etkilerinden biridir.

Bu diyette protein çok sıklıkla tüketilir. Fazla protein tüketimi böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biridir.

Yine aşırı protein tüketimine bağlı kandaki üre oranı, damar sertliği riski artar.

Yoyo etkisi ile bu diyet yaptıktan sonra verilen kilo hızla geri alınabilir.

Besin yetersizliğine bağlı halsizlik, güçsüzlük hissi baş ağrısı, ağız kuruluğu, ağız kokusu gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Aşırı protein ağırlıklı beslenmelerde başta bağırsak, mide ve pankreas olmak üzere kanser riski yükselmektedir.

Bu diyet programı birbirini izleyen 4 evreden oluşuyor

Bu diyet programı birbirini izleyen 4 evreden oluşuyor

  1.  Atak
  2.  Seyir
  3.  Güçlendirme
  4. Koruma

Atak dönemi Bu dönemi protein tüketim dönemi olarak da adlandırabiliriz. Protein açısından en zengin besinler bu dönemde kullanılır. Dana, sığır eti, biftek, fileto, kıyma, tavuk,hindi, balıklar, yumurta,yağsız süt ve yoğurt, yağsız peynir, bu dönemde tüketilebilecek besinler arasındadır. Bu dönemde en az 1.5 litre su içilmelidir. Atak döneminin süresi 1-10 gün arasında değişir.

Seyir dönemi dönüşümlü olarak birbirini takip eden iki dönemden oluşur Protein+sebze ve saf protein diyetine kilo sabitlenene kadar devam edilmelidir. Tüm pişmiş ve pişmemiş sebzelerin eklendiği dönemdir. Domates, salatalık, turp, kuşkonmaz, yeşil fasulye, brokoli, ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, mantar, patlıcan, kabak, biber, her türlü yeşillikler. Bu dönemde nişasta içeren patates, pirinç, mısır, bezelye, nohut,fasulye, mercimek gibi gıdalar tamamen yasaklanır.

Güçlendirme Dönemi bu dönemde protein ve sebzeleri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Diyetinize 1 porsiyon meyve, 1-2 porsiyon ekmek (beyaz ekmek yerine çavdar, tam tahıllı yada kepekli ekmek tercih edilmek koşuluyla), 40 gm normal peynir ekleyebilirsiniz. Haftada 1-2günü karbonhidratlı bir yiyeceği ( makarna gibi) ödül olarak tüketebilirsiniz . Güçlendirme döneminin süresi kiloya bağlı olarak hesaplanmalı ve uygulanmalıdır.

Koruma Dönemi artık diyet dönemini tamamlayıp normal yaşamınıza döndünüz ,asıl tehlike burada başlıyor. Bu dönemde yapmanız gereken bugüne kadar öğrendiklerinizi tüm hayatınıza yaymanız ve uygulamanızda. 1/7 kuralı ile yaşamaya başlayacaksınız. Haftanın 6 günü istediğiniz gibi besleniyor, seçeceğiniz 1 günde saf protein diyeti uyguluyorsunuz. Seçtiğiniz günün her hafta aynı gün olmasına özellikle dikkat ediyorsunuz. Koruma dönem önerilerini şöyle sıralayabiliriz :Haftanın 6 günü istediğinizi yiyebilirsiniz ama bazı gıdaları yaşamınızdan çıkardığınızı unutmayın. Hergün en az 25 dakika yürüyün, günde en az 2-2.5 İt sıvı tüketin, haftada 1 kez aynı saatte aynı giysilerle tartılarak kilo kontrolünüzü sağlayın.

Facebook Yorumları