Diş çürüğü tedavisinde dolgu işlemi nedir? Kompozit (Beyaz) dolgu, amalgam (siyah) dolgu nedir, dolgu materyallerinin özellikleri nelerdir..

Diş Çürüğü Tedavisinde Dolgu İşlemi Nedir? Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Diş Çürüğü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hasar görmüş diş dokusu, dişin sinir dokusu, dişin kök yüzeyinin durumu, dişin hassasiyet durumu tedavileri etkileyen konulardır ve tedavi planlaması bunlara göre yapılır.

Dişin çürük miktarı dişin sinir dokusunu etkilemeyip çok fazla harabiyet oluşmamışsa sadece dolgu materyalleriyle dişler  tedavi edilir. Günümüzde dolgu maddesi olarak iki tür madde  kullanılmaktadır. Bunlar halk dilinde beyaz dolgu dediğimiz kompozit dolgular ve siyah dolgu dediğimiz amalgam dolgulardır. Her iki dolgu çeşidinin birbirine göre avantajı ve dezavantajı olup dişin harabiyet durumuna göre dolgunun kullanım alanı değişir.

Kompozit dolgular 

Kompozit dolgular kozmetik ve estetik diş hekimliğinde çok sık şekilde kullanılmaktadır. Renk seçenek yelpazesinin geniş olması nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Özel bağlayıcı ajanlar sayesinde dişe bağlanır. Işık cihazlarıyla sertleşmesi tamamlanır ve aynı seans cilalanmasıyla tamamlanır. Çok harabiyet olmayan diş dokularında, estetiğin ön planda olduğu yerlerde, dişler arası boşluk kapatma işleminde, kırık diş tamirinde, eski estetik açıdan uyumu bozulmuş diş dolgularının değişiminde kullanılır.

  Çok geniş harabiyeti olan dişlerde, aşırı stres alan bölgelerde belli süre sonra aşınmaya uğrar. Düzgün uygulanmayan dolgularda kenar sızıntıları sonucunda renklenme veya açıklık oluşabilir. Işıkla sertleştiği için minimal düzeyde de olsa büzülme olacağı için dişle dolgu arası açıklık sonucu ikincil çürükler oluşabilir. Bu yüzden dolguyu yapan diş hekiminin klinik becerisi çok önemlidir.

Amalgam dolgular 

Gümüş ,bakır ,kalay ve civanın karışımı ile oluşur. Uygulanması kolaydır. Ancak uygulandıktan 24 saat içinde cilalanması gerekir. Kompozit dolguya (Beyaz dolguya) göre avantajları; diş dokularına uyumu daha iyi olması ve çiğneme baskılarına  daha dayanıklı olmasıdır. Beyaz dolguya göre dezavantajları ise  estetik olmaması, ısı ve elektriği iletiyor olması, korozyon oluşturabilmesidir.

Sonuç olarak yapılacak dolgu işlemi dişin doku kaybına, pozisyon açısına ve önemine göre değişmektedir. Toplumumuzda  yer edinmiş olan kompozit dolgu amalgam dolguya göre daha iyidir algısı yanlıştır. Burada önemli olan hangi dolgunun hangi durumda daha etkin fayda sağlayacağının tespit edilmesi ve klinik becerisi yüksek bir diş hekimi tarafından uygulanmasıdır. Uygulanış biçimi ve hastanın diş temizliğine dikkatine göre uzun yıllar iki dolgu çeşidi de kaybedilen fonksiyonları yerine getirmekte çok başarılı olabilir.

Facebook Yorumları