Deve sütleri içerik olarak inek sütüyle karşılaştırıldığında antimikrobiyal bileşenler (lizozim, laktoferrin, immunoglobulinler) bakımından daha zengindir.

Deve Sütünün İçeriği

Deve Sütünün İçeriği

Deve sütleri içerik olarak inek sütüyle karşılaştırıldığında antimikrobiyal bileşenler (lizozim, laktoferrin, immunoglobulinler) bakımından daha zengindir. Bu özelliğinden dolayı inek sütlerine oranla bozulmaları daha geç gerçekleşir. Bu sütün protein miktarı anne sütüne çok yakın olup yağ miktarı ise inek sütlerine yakındır.Sütün içeriğindeki maddeler inek sütlerinde de görüldüğü gibi iklim, tür ve beslenmelerine göre değişkenlik gösterir. Ayrıca düşük laktoz içeriğine sahip olan bu değerli sütümüz yine inek sütüne kıyasla daha yüksek oranda demir içerir.

Deve sütü, inek sütüne oranla 3 ila 5 kat daha fazla C vitamini barındırır. Folik asit, B3 ve B12 vitaminlerinin miktarları da inek sütlerinden daha yüksektir.

Deve Sütünün İnsan Sağlığına Faydaları

Deve Sütünün İnsan Sağlığına Faydaları

Deve sütünün en önemli faydalarından biri içerdiği immunoglobulin sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. 

 İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre otistikler üzerinde olumlu etkiler sağladığı görülmüştür.

Deve sütleri bazı hastalıkların tedavisinde de etkili rol oynamıştır. Özellikle sarılık, tüberküloz, astım ve kanser tedavisindeki başarısı literatürlere kayıt olarak geçmiştir.

Diyabet hastaları için önerilmesinin sebebi bileşiminde yüksek insüline sahip olmasıdır.

Obezite tedavisinde kullanılır.

Diyet yapan insanlara önerilir.

Koroner kalp hastaları için kolesterol düşürücü özelliğe sahiptir. Sağlık açısından faydaları, içeriğindeki ‘biyoaktif’ bileşenlerden ileri gelmektedir.

İnek sütü alerjisine karşı protein kaynaklı anti-alerjenik gıda alternatifidir. Bu alerjik belirtileri önlemede içerisinde barındırdığı immunoglobinler yüksek oranda etkilidir.

     

Deve Sütünün Teknolojik Açıdan İşlenebilirliği

Deve Sütünün Teknolojik Açıdan İşlenebilirliği

Diğer sütlerden zengin bileşimi ile öne çıkan deve sütü özellikle, dondurma, fermente süt ürünleri gibi farklı ürünlere işlenebilir ve antidiyabetik yönüyle de tüketiciyle buluşmayı bekleyen bir süt çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deve sütlerinden elde edilen peynirlerin çeşitli avantajları vardır. Laktoz ve kolesterol içeriği düşük, vitaminleri ise yüksektir.

Deve sütleri inek sütleriyle kıyaslandığında yüksek ısıya karşı daha dirençlidir. Dolayısıyla UHT’li sütlere işlenebilir.

Adaptasyon niteliklerinin sıcaklığa daha uygun olması sebebiyle deve sütleri daha çok güney ülkelerinde taze veya fermente şekliyle tüketilir. Bizim ülkemizdeki ‘kefir’lere karşılık güney ülkelerinin fermente içeceklerine ise ‘shubat’ adı verilir. 

Bir diğer önemli ürün olan deve yoğurdu, inek sütü alerjisine sahip olanlar için alternatif bir protein kaynağı olacaktır. Bunun sebebi yoğurt bakterilerinin laktozu parçalamasıdır. Ancak deve sütlerinden yoğurt üretimi biraz daha zorlu prosestir, fakat imkansız değildir. Gıda endüstrisi tarafından istenmeyen bir durum olan yoğurdun su salma özelliği (syneresis) maalesef deve sütlerinden elde edilen yoğurtlarda daha fazladır. 

Ülkemizde bu değerli sütü temin edebileceğimiz yerler sınırlıdır. Ancak, özellikle Aydın ve Antalya gibi şehirlerden temin edebiliriz.

Facebook Yorumları