Burun tıkanıklığı özellikle kış mevsiminde görülmekle birlikte alerjik rinit(saman nezlesi) gibi mevsimsel alerjenlerle ilgili hastalıklarda bahar aylarında da sık karşılaştığımız bir problemdir.

Tuzlu Su Uygulaması

Tuzlu su hazırlayarak burnunuza çekmek faydalı olacaktır. Tuzlu su burun tıkanıklığını gidermede etkilidir. Sabah ve akşamları tekrarlayabilirsiniz.

Sıcak Havlu Kompleksi

Temiz bir havluyu cildinizi yakmayacak şekilde ısıtarak yüzünüze koyabilirsiniz. Günde 3 defa uygulayabileceğiniz bu işlem burun tıkanıklığınızı hafifleterek rahat nefes almanızı sağlar.

. .

Zeytinyağı

Burun deliklerine zeytinyağı damlatmak burun tıkanıklığını etkili bir şekilde açıyor…

Lavanta Çiçeği

Burun tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynamış suyun içinde 10 dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı buruna çekilir.

Bol su için!

Bol su tüketiminin burun tıkanıklığının giderilmesindeki rolü büyüktür.Burun tıkanıklığınız ister enfeksiyonel ister alerjik olsun, bol su içmek mukozanın viskozitesini azaltarak burun tıkanıklığınızı giderir.

Doktorunuza Danışın

Hala burun tıkanıklığınız geçmediyse ya da hafiflemediyse bir kulak-burun-boğaz doktoruna giderek muayene olmanız faydalı olacaktır. Burun açıcı spreyler verilebilir fakat bu ürünlerin uzun süre kullanımı zararlı olabilir. Aşağıda sayacağımız nedenlerden dolayı da burun tıkanıklığı yaşıyor olabilirsiniz.

Soğuk havanın dışında etmenler arasında şunlarda sıralanabilir

 Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklar burunun tıkanmasına ve dolayısı ile nefes almanın zorlaşmasına neden olur.Bahar nezlesinde ise durum biraz daha farklıdır.Olayın sebebi alerjik mekanizmaların neden olduğu konka hipertrofisi(burun eti büyümesi)`dir.

Burun tıkanıklığından dolayı rahat nefes alamayan kişi yorgun, halsiz, uykusuz bir hayat yaşar. Özellikle geceleri ağızdan nefes alma, horlama gibi sıkıntılar da baş gösteriyor.

Kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bu durum için önlemler alınması gerekiyor

Burun Etleri

Hormonal değişiklikler nedeni ile de burun etleri şişebilir. Bu etlerin verdiği rahatsızlıkların boyutuna göre ameliyat ile alınması gerekir.

Alerjik Durum

Alerjisi bulunan kişilerde de burun etlerinin şişmesi görülebiliyor.

Burunda Kemik Eğriliği

Bu eğrilikler sağa ya da yola dönük şekilde olur ve burun deliğini kapatarak nefes almayı önler. Boyutuna bağlı olarak ameliyat olunması gerekir. Çünkü ileride vücudun az oksijen almasına neden olarak akciğer ve kalp hastalıklarına yol açabilir.

Soğuk havanın dışında burun tıkanıklığına neden olan farklı etkenler de vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Facebook Yorumları