Sizin için zehirli olmayan ve doğada buluna mantarları derledik.

1. Kültür Mantarı

Kültür Mantarı

Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu biliyoruz.Vücut, hayvansal gıdalarla, protein kadar da yağ alıyor, ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut, saf protein alır.

2. Kuzu göbeği mantarı

Kuzu göbeği mantarı

 yumurtaya benzer ve düzensiz oyuklara sahiptir. Köşeli ve geniş oylukların kenarı dolambaçlı ağ görünümündedir. Kırmızımsı ve sarıdır.

Ülkemizde ve dünyada çok bilinen ve yenen mantardır. Bir defada çok fazla yenmemelidir. Yavaş pişirilirse daha lezzetli olur. İpe dizilerek kurutulabilir ve kış için saklanabilir.

. .

3. Tirmit mantarı

Tirmit mantarı

Yağ oranı oldukça düşük olan tirmit mantarı, çam mantarı ve cincile mantarı gibi, diyet yaparken zayıflamaya yardımcı olur. Protein açısından zengin olan tirmit mantarı, yağsız yapısı ile kolesterol hastaları tarafından et yerine tüketilebilir. Tirmit mantarının kalbi koruduğu ve damar tıkanıklığının önüne geçtiği düşünülmektedir.

4. Kanlıca mantarı

Kanlıca mantarı

Çam mantarı ve Melki mantarı, çintar olarak da bilinirler.Yağda kızartmak ya da ızgara yapmak suretiyle yenir.Kansızlığa iyi geldiği bilinir.

5. Yumurta mantarı

Yumurta mantarı

Yumurta mantarının etli kısmı katı lifli ve sarı renktedir. Tadı baharat veya fındığı andırır. Çiğ yenildiğinde ise karabiber tadındaki kokusu ile kurumuş kayısıya benzer.  Sapının alt bölümünden şapkanın ucuna kadar uzanan buruşuk yapı bu mantarın belirleyici bir özelliğidir. Genelde larva barındırmaz.

6. Ayı Mantarı

Ayı Mantarı

Ayı mantarı diğer tüm mantarlar gibi büyük bir kısmı sudan oluşan bir mantardır. Bu nedenle diyet yapanlar için önemli bir besindir. 100 gr ayı mantarı 20-40 arası kalori değerine sahiptir ve düşük yağ ve karbonhidrat değerleri içerdiği için kalp ve damar hastalarının tüketmesi tavsiye edilmektedir.

7. Çayır mantarı

Çayır mantarı

Yaygın olarak toplanabilen değerli ve lezzetli bir mantardır.Ülkemizde yaygın olarak yetişen mantar sulu ve tatlı bir mantardır.Çayır mantarının düzenli olarak tüketilmesi iştahsızlık, zayıflık, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara karşı faydalı olduğu düşünülmektedir.

8. Biftek mantarı

Biftek mantarı

Genel görüşlerin aksine yüksek protein oranına sahip bir mantar değildir. Vitamin ve mineral açısından zengin olup lifli bir gıda olduğu için tok tutma özelliği vardır. Tek başına kızartma ve ızgara olarak yenebildiği gibi özellikle et yemeklerinde, sotelerde, omlet vb. yumurtalı yemeklerde kullanılan lezzetli bir mantardır. dünya mutfağında da bol bol kullanılır.

9. Trüf mantarı

Trüf mantarı

Toplanması için belirli bir mevsim yoktur zira 70’ten fazla çeşidi olan trüf mantarının her çeşidi farklı iklim ve bitki şartlarında yetişir.Diğer tüm mantarlar gibi ağırlığının çoğu sudan oluşur ve beklediğinde aromasını ve suyunu kaybettiği için taze kullanılmalıdır. Trüf mantarının gerçek tadını almak için toplandıktan sonra beş gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir. Trüf mantarı kesinlikle kurutulmamalıdır.

10. Biftek Mantarı

Biftek Mantarı

Biftek mantarının tadı, ekşimsi ve hafif asidiktir. Renk olarak çiğ ete benzeyen ve kesildiğinde gerçekten kırmızı bir renkte sıvı akıtan biftek mantarı yenile bilen en lezzetli mantarlardan bir tanesidir. Taze toplanmış biftek mantarı daha lezzetlidir ancak pişmesi biraz uzun sürebilir. Taze mantar hafif pembe-kırmızı renginden anlaşılabilir.

Facebook Yorumları