Türkiye'nin en başarılı iş kadınları listesi, Her biri kendi sektöründe 1 numara.

1. Didem Duru, Dell Türkiye ülke müdürü

Didem Duru, Dell Türkiye ülke müdürü

Duru, 2015’te Dell Türkiye’nin cirosunun yüzde 15 artmasına liderlik etti. Şirket Ankara ofisini açtı. Anadolu’da Dell çözümlerini anlatmaya yönelik stratejiler geliştiriliyor. Duru, Men Advocating Real Change organizasyonunda yer alarak işyerlerinde cinsiyet ayrımcılığının önüne geçmek üzere aktif rol alıyor. Koşmayı seviyor.  

2. Evrim Hizaler, Adel Kalemcilik genel müdürü

Evrim Hizaler, Adel Kalemcilik genel müdürü

18 yıldır Anadolu Grubu çatısı altında çalışıyor. Sürdürülebilir büyüme, yüksek performans kültürü, yenilikçilik ve insana yatırım odak noktaları. 2012 yılından itibaren şirketin cirosu 1,5 kat büyüdü ve 252 milyon TL’ye yükseldi. Hizaler, seyahat etmeyi seviyor. Binicilik sporuyla ilgileniyor.  

.

3. Esin Güral Argat, Gürallar yönetim kurulu başkanvekili

Esin Güral Argat, Gürallar yönetim kurulu başkanvekili

Grup, turizm ve sofra camı başta olmak üzere altı sektörde faaliyet gösteriyor. Turizm alanında Maldivler Muravandhoo ve Bodofushi adalarında resort otel yatırımlarını hayata geçirdi. LAV markasıyla Türkiye’de sofra camı pazarının yüzde 30’una sahip. 2016’da pazar payını yüzde 10 artırmayı hedefliyor. Grubun 2016’da büyüme hedefi, yüzde 20. Argat, kayak, pilates ve yürüyüş yapıyor. Modern sanata ilgi duyuyor.  

4. Pelin Eriştiren İncesu, AstraZeneca ülke başkanı

Pelin Eriştiren İncesu, AstraZeneca ülke başkanı

AstraZeneca’nın son beş yılda Türkiye’de klinik araştırmalara ayırdığı 25 milyon TL’yi yönetti. Diyabet tedavisinde kullanılan ve Türkiye’de GLP-1reseptör agonisti sınıfına dahil ilk ilaç olan ürünün kullanım şekli hakkında eğitim talep eden 2 binden fazla hastaya destek programıyla yardımcı oldu. İncesu, özellikle onkoloji ve solunum alanında Ar-Ge projelerinde daha da fazla yer almak istiyor. 2016 senesi için çift haneli büyüme öngörüyor. Seyahat etmek, kitap okumak, sinema, bahçeyle uğraşmak ilgi alanları. 

5. Isabel Gomez Cagigas, IBM Türkiye ülke müdürü

Isabel Gomez Cagigas, IBM Türkiye ülke müdürü

2015 yılında yüksek değer üreten çözümlere yönelik stratejilere odaklandı. Özellikle kurumsal pazarda, bulut ve kognitif teknolojilere öncelik verdi. 2015 yılında, İstanbul Levent’teki binada “IBM Müşteri Merkezi” açılışını gerçekleştirdi. Girişimcileri destekleyen SmartCamp ve BlueMix organizasyonlarıyla 50’nin üzerinde start-up’a ücretsiz destek verdi. 2016 yılı için Cagigas, Türkiye’nin dijital dönüşüm ajandasına liderlik etmek istiyor.

6. Faika Ergüder, Lion Communications Türkiye ülke başkanı

Faika Ergüder, Lion Communications Türkiye ülke başkanı

Sanat yönetmenliği kökenli Ergüder, 1998’den beri Publicis Yorum’da çeşitli kademelerde yöneticilik yapıyor. Mayıs 2014 itibariyle Publicis Yorum, Saatchi&Saatchi, Nurun ve Publicis Healthcare’i içinde barındıran Lion Communications Türkiye CEO’luğu ve Ülke Başkanlığı görevlerini devraldı. Türkiye’nin en itibarlı ve en büyük üç iletişim grubundan biri olmayı, global arenadaysa bölgesel sorumlulukları artırmayı hedefliyor. 2016 büyüme hedefi yüzde 17. Ergüder tam bir bisiklet tutkunu. 

7. Zeynep Keskin,SAP Türkiye genel müdürü

Zeynep Keskin,SAP Türkiye genel müdürü

Keskin sadeleşme vizyonuyla Türkiye pazarına yönelik yenilikçi çözümler peşinde. SAP Türkiye ofisi 2014’te 90 milyon euro gelir sağladı. 2015 yılında beş yıl üst üste çift haneli büyüme gerçekleşmiş oldu. Keskin böylece Türkiye’yi EMEA Bölgesi’nde en hızlı büyüyen ülke operasyonu haline getirdi. Teknopark İstanbul’da kurulan SAP Geliştirme Merkezi’nde 300 kişiyi istihdam etmeyi hedefliyor. Düzenli spor yapıyor. Fotoğraf ile ilgileniyor.  

8. Diane Arkas, Arkas Holding yönetim kurulu başkan yardımcısı

Diane Arkas, Arkas Holding yönetim kurulu başkan yardımcısı

44 konteyner gemisi ve altı yakıt ikmal tankeri bulunan Arkas Deniz Ticaret Filosu’nu yönetiyor. 2014’te lojistik şirketlerinin toplam cirosu 300 milyon dolar oldu. Arkas’ın hedefi, yakın coğrafyalarda kendi ofisleriyle hizmet vermek. Yurtdışında Arlogic markasıyla yapılanıyor. Şangay’da ofis açtı. Arkas Lojistik filosuna 2016 yılı başında 2,5 milyon euro yatırımla 30 adet tır eklendi. İsviçreli Bertschi ile ortak olan holding kimya lojistiğine adım attı.
Diane Arkas, okumayı seviyor. Yeni yönetim sistemleri ve teorilerine ilgi duyuyor.

9. Selda Bağdat Bahadır, Fujitsi Türkiye genel müdürü

Selda Bağdat Bahadır,  Fujitsi Türkiye genel müdürü

25 yıllık iş yaşamında IBM, Cisco ve Gantek gibi sektörün öne çıkan bilişim ve telekomünikasyon firmalarında üst düzey yöneticilik yaptı. Orta, Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’daki telekom operatörlerinin dijital transformasyonu çerçevesinde veri ambarı, analitik ve büyük veri projelerini yönetti.
Hedefi, KOBİ’lerin dijital dönüşümlerinin gerçekleşmesinde rol oynamak. Ayrıca satış stratejisini, kanal teşkilatı ve ekosistemiyle güçlendirerek, iş ortaklarıyla kapsamlı projelere adım atmak. 

10. Filiz Akdede, HP Türkiye genel müdürü

Filiz Akdede, HP Türkiye genel müdürü

2015 yılında PC alanında HP yüzde 22 pazar payı elde etti. Pazar yüzde 10 küçülürken HP PC geliri yüzde 7 büyüdü. IDC verilerine göre 2015 yılında 305 bin HP yazıcı satışı gerçekleşti. Şirket bu alanda yüzde 40 pazar payı ile lider. 2016 için ise yine bu alanda yüzde 8 büyüme hedefleniyor. Seyahat etmeyi ve tenis oynamayı seven Akdede, kızıyla doğa yürüyüşleri yapıyor. 

11. Neşe Gök, İnci Holding yönetim kurulu başkanı

Neşe Gök, İnci Holding yönetim kurulu başkanı

Başkanlık yapma süresi beş yıl olarak belirlenen holdingde görevi devralan Gök, ailenin üçüncü kuşak yöneticisi.
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun. İngiltere De Montfort Üniversitesi’nde pazarlama yüksek lisansı yaptı. Gök’ün hedefi beş yıl içinde İnci Holding’in jant, akü ve atık ile ilgili şirketlerine 400 milyon TL yatırım yapmak ve ciroyu iki katına çıkarmak. Yeni ortaklıklar ve yeni sahalara yatırım ise gündemindeki diğer konular.  

12. Zeynep Erkunt Armağan, Erkunt traktör yönetim kurulu başkanı

Zeynep Erkunt Armağan, Erkunt traktör yönetim kurulu başkanı

İçten yanmalı dizel motor üretimi için ilk yerli motor fabrikasını açmaya liderlik etti. “Motor Mükemmeliyet Merkezi”nin kurucu ortağı oldu. Yerli dizel motor tasarımı için 50 milyon TL yatırım hedefliyor. Şirket cirosu 2015’te yüzde 16 arttı ve 349 milyon TL oldu. İhracat yüzde 38 arttı ve toplam satışlar içindeki payı yüzde 7’ye yükseldi. 2016 yılı için hedef yüzde 33 artışla ciroyu 453 milyon TL’ye taşımak. Erkunt Armağan, amatör yelkenci. Pilates ve kardiyo yapıyor.  

13. Canan Çelebioğlu Tokgöz, Çelebi holding yönetim kurulu üyesi

Canan Çelebioğlu Tokgöz, Çelebi holding yönetim kurulu üyesi

Sivil havacılık yer hizmetleri ve kargo, antrepo hizmetlerinde öne çıkan Çelebi Havacılık Holding’in kararlarında etkili isim. Çelebi’nin uluslararası faaliyetlerini geliştirmek ve dünya markası olarak ilk sıralara taşımak öncelikli planı. Beş yıl sonunda 1 milyar dolar ciro gerçekleştirme hedefi var. Terminal işletmeciliği dışında özel uçak hizmeti işiyle de yakından ilgileniyor. Seyahat, edebiyat ve tiyatroya ilgi duyuyor.  

14. Barış Karakullukçu, Mudo genel müdürü

Barış Karakullukçu, Mudo genel müdürü

2015 yılını 385 milyon TL ciro ile kapattı. Yatırımların 5 milyonu teknoloji, 14,5 milyonu hazır giyim mağazaları, 16 milyonu ise Mudo Concept mağazalarına gerçekleşti. 2016 ciro hedefi 450 milyon TL. Mudo.com.tr ile 2016’da yüzde 53 büyüme hedefleniyor. Yurtdışına 2 milyon dolar yatırım planı gündemde. 2016’nın ilk yarısında Kıbrıs’ta hazır giyim ve Azerbaycan’da hazır giyim mağazası açılacak. Karakullukçu’nun hobileri basketbol, bisiklet, seyahat ve kitaplar. 

15. Jaklin Güner, Vakko Ceosu

Jaklin Güner, Vakko Ceosu

Güner, 2015’te Vakko’da birçok yeniliği hayata geçirdi. V2K designers’ı Vakko mağazalarının içine alarak dönüşüm başlattı.
2015’te biri Bakü’de, diğeri de İzmir’de olmak üzere iki yeni Vakko mağazası açıldı. Vakkorama mağazalarının da aralarında bulunduğu diğer markalara ait sekiz yeni mağaza faaliyete geçti. Vakko için 2016’da yüzde 25 büyüme hedefliyor.  

16. İdil Yiğitbaşı, Yaşar holding yönetim kurulu başkanvekili

İdil Yiğitbaşı, Yaşar holding yönetim kurulu başkanvekili

Topluluğun büyüme hedeflerinde etkili isim. Grup ana iş kolları olan gıda, içecek ve boyada iddialı büyüyor. Proteinli gıdalar, tarım, boya ve kimya sektörlerinde yeni ürünler ve yeni pazarlarla liderliklerini pekiştirmeye odaklı.
50’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleşiyor. Körfez Bölgesi, AB ülkeleri, Rusya ve ABD Yaşar Topluluğu şirketleri için önemli pazarlar. 2045 yol haritası şimdiden belli. Kapasite artırımı ve modernizasyon ana konusu. Yiğitbaşı, iyi bir basketbol izleyicisi. Arkeolojik kazılar ve resim sergileri ilgi alanları. 

17. Harika Güral, Güral şirketler grubu başkan yardımcısı

Harika Güral, Güral şirketler grubu başkan yardımcısı

Tekirova Güral Premium Otel ve Güral Premium Belek yatırımıyla yakından ilgileniyor.
Oteller için bugüne kadar 115 milyon dolar yatırımın gerçekleşmesine önderlik etti. Turizm ve porselenin yanı sıra enerjide büyük hamleler yapmaya hazırlanıyor. Güral’ın ajandasında, RES, HES, jeotermal ve solar enerji yatırımları var.
Güral, turizmde şehir otelciliğinde büyümek istiyor. Ortadoğu ve dünya tarihiyle ilgili kitaplar okuyor.  

18. Banu Aksoy Tarakçıoğlu

Banu Aksoy Tarakçıoğlu

Tarakçıoğlu, Turcas Petrol’ün yönetimindeki genç yöneticilerden. Şirket 2015’te 15,4 milyar TL net satış geliri elde etti.
Elektrik üretimi portföyünü çeşitlendirmeye çalışan Turcas, yenilenebilir enerji alanında yatırımları hayata geçirdi. Tarakçıoğlu Turcas’ın 2015 yılında kurumsal yönetim başarılarına imza attı. Turizm ve gayrimenkulde Conrad Istanbul Bosphorus 193 milyon TL yatırımla yenilendi. Epique Island projesi ise kişisel lüks kavramıyla Bodrum-Tilkicik Koyu’nda inşa ediliyor. Kayak, sanat ve seyahat Tarakçıoğlu’nun ilgi alanları.  

19. Nazan Somer Özelgin, Yapı Kredi bankası parekende bankacılık sorumlusu

Nazan Somer Özelgin, Yapı Kredi bankası parekende bankacılık sorumlusu

Özelgin, Visa Avrupa Yönetim Kurulu’nda yönetim kurulu üyesi olarak Türkiye’yi temsil ediyor ve Visa Türkiye Üst Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor. 235 milyar TL toplam aktif büyüklüğe sahip dördüncü büyük özel bankanın perakende bankacılığı alanındaki kararlarını hayata geçiriyor. 1,9 milyon TL net kâr sağlayan Yapı Kredi Bankası, Özelgin’in sorumluluk alanında perakende bankacılıkta toplam 7,5 milyon aktif müşteri ve 50,7 milyar TL toplam kredi hacmine ulaştı. Gelirlerde yıllık büyüme yüzde 22 oldu. Özelgin, yelken ve golf sporlarıyla ilgileniyor

20. Filiz Doğan, Oracle genel müdürü

Filiz Doğan, Oracle genel müdürü

Çip teknolojisinden, sunucu, depolama sistemleri, işletim sistemi, veritabanı, orta katman ve son olarak uygulamaya kadar gelişmiş entegre sistemlerin geliştirilmesine öncülük ediyor. Hedefi, iş ortaklarıyla beraber bilişim sektöründe öncü Türkiye yaratmak.
Oracle Türkiye’nin 300’den fazla çalışanı var. Şirketin 2014 cirosu 215 milyon dolar. Doğan, doğru sonuca ulaşacağına inandığı durumlarda risk alınmasını destekliyor. En büyük tutkusu atlar.  

21. Gülden Yılmaz, Koton yönetim kurulu üyesi

Gülden Yılmaz, Koton yönetim kurulu üyesi

2015 yılında 2 milyar TL ciro gerçekleştiren Koton’un markalaşma serüvenine önderlik etti.  2015 yılında toplam 182 milyon TL yeni yatırım ile 83 yeni mağaza açtı.
Yedi milyon TL lojistik ve üç milyon TL e- ticaret yatırımı ile büyümeye odaklı. Yılmaz’ın en büyük tutkusu, 2015 yılında Koton için başlattığı değişim ve dönüşüm ile globalleşme adına önemli adımlar atmak. Vakit buldukça pilates, fitness ve yoga yapıyor. 

22. Elif Çoban, Şölen Çikolata Ceo,su

Elif Çoban, Şölen Çikolata Ceo,su

Şirketin Dubai, Cezayir, Azerbaycan, Suudi Arabistan’da ofisleri, Levant Bölgesi, Kanada ve Latin Amerika’da bölge müdürlükleri bulunuyor.
30 ülkede marka yatırımları devam ediyor. Beş yıl içinde en az bir bölgesel marka yaratmak hedefler arasında. Biscolata ve Ozmo markalarının yanına yenileri eklenecek. 2015 yılını 800 milyon TL ciro ile kapatıldı. Bu seneki hedef, 1 milyar TL barajını aşmak. Çoban, Güneydoğu Anadolu’daki ÇATOM’larla kadın istihdamını destekliyor. Sörf yapıyor. Alternatif tıp ile ilgili akademik çalışmaları okuyor. 

23. İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Holding yönetim kurulu başkanı

İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Holding yönetim kurulu başkanı

5 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip, 30 binden fazla çalışanıyla 21 ülkede faaliyet gösteren grubun stratejisinden ve finansal performansından sorumlu.
Bugüne kadar 500’ün üzerinde projeye imza atan holding üç kıtada faaliyet gösteriyor. Avrupa’nın en uzun demir yolu tüneli Gotthard, Moskova Avia Park, St. Petersburg gökdelen projesi, Türkmenistan’da üre ve amonyak fabrikası öne çıkan projeler arasında. Yeni yatırımlar ve yeni pazarlar gündemde.  

24. Oya Eczacıbaşı, İstanbul Modern yönetim kurulu başkanı

Oya Eczacıbaşı, İstanbul Modern yönetim kurulu başkanı

Türkiye’de modern ve çağdaş sanatın gelişmesine katkı sağlarken, kültür-sanat alanına yenilikçi bakış açısı getirdi. İstanbul Modern’i dünyanın sayılı müzeleri arasına yerleştirmek en büyük hedefi.
Kültür turizminin zenginleşmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Açıldığından bu yana İstanbul Modern 5,5 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Sanat eğitimi projelerine ise 650 binden fazla çocuk ve genç katıldı. 14. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapan İstanbul Modern’de 2015 yılında sekiz sergi, 267 film gösterimi, 42 bin çocuk ve gence sanat eğitimi gerçekleşti. 2016’da “Sanatçı ve Zamanı” ile “Yok Olmadan” sergileri gerçekleştirilecek. 

25. Alev Altınkılıç, Kahve Dünyası Ceo'su

Alev Altınkılıç, Kahve Dünyası Ceo'su

St. Benoit Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Fransız Dil ve Edebiyatı mezunu olan Altınkılıç, Kahve Dünyası markasının yaratıcısı.
Altınmarka grup şirketlerinden Altınkılıçlar Kahve ve Kakao Sanayi A.Ş.’nin ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı da yürüten Altınkılıç, 150 mağazaya ulaşan markanın stratejilerine yön veriyor. Fortune 500 listesinde de yer alan Altınmarka, 2015 yılında 1 milyar 317 milyon TL ciro gerçekleştirdi. Altınkılıç, 2016 hedefi 1 milyar 621 milyon TL. İlk yurtdışı mağazasını Londra’da açan Altınkılıç, 2016’da BAE, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve ABD’de master franchise verecek. Çikolata kaplı lokum, çikolata kaplı kahve çekirdeği, çikolata kaplı kestane, kaşık çikolata gibi yenilikçi buluşlarla öne çıkan Kahve Dünyası için Altınkılıç, sanal mağaza projesini gündemine aldı. Ürünlerin internet üzerinden satışına önderlik etti.
Altınkılıç, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, Darüşşafaka Cemiyeti, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Türkiye Özel Sporcular Derneği gibi kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütüyor. Kitap okumayı ve seyahat etmeyi seviyor.  

26. Evrim Aras, Aras Kargo yönetim kurulu başkanı

Evrim Aras, Aras Kargo yönetim kurulu başkanı

Aras Kargo’ya sistem yenilemeleri alanında 100 milyon TL yatırım yaptı. 2015 yılında şirket cirosu yüzde 14 artışla 830 milyon TL’ye yükseldi. Aras, 2016 yılında, 1 milyar TL ciro hedefliyor. İstihdamı artırmanın yanısıra, araç yenileme, el terminalleri, yazılım, konveyör sistemler gibi teknolojik yatırımlar ajandasındaki yenilikler. Giyilebilir teknolojilere yatırım yapma kararı ise gündemindeki en önemli madde. Aras, binicilik sporu ile ilgileniyor. Okumayı ve yeni yerler görmeyi seviyor. 

27. Yaşar Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan şirketler grubu başkanı

Yaşar Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan şirketler grubu başkanı

Doğan Faralyalı, 20 bini aşkın çalışanı bulunan dev bir grubu yönetiyor. Operasyonel verimlilik, yeni yatırımlar, kurumsal yapılanma gündemindeki konular. 2015 yılında konsolide gelirler yüzde 68 artarak, 5.9 milyon TL’ye ulaştı. FAVÖK 347 milyon TL’ye çıkardı. Grup, medya segmentindeki hakim pazar konumunu dijital ve içerik yatırımlarına devam ederek sürdürmeyi hedefliyor.  

28. Arzuhan Doğan Yalçındağ

Arzuhan Doğan Yalçındağ

Yalçındağ, enerji, turizm, sanayi, ticaret, pazarlama ve medya alanlarında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük grupları arasında yer alan Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nin başında. Kanal D, CNN Türk, dijital platform D-SMART, yapım şirketi D Prodüksiyon ve InDHouse, yeni ulusal eğlence kanalı Tv2, müzik şirketi DMC, üç ulusal radyo kanalı, dijital ve interaktif yatırımlarıyla büyüme odaklı. Yalçındağ, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Avrasya’da 73 ülkede 100 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşan DTVH’yi içerik üreten ve dağıtımını sağlayan yayın kuruluşu yapmak istiyor.  

29. Hanzade Vasfiye Doğan Boyner

Hanzade Vasfiye Doğan Boyner

Hepsiburada.com ve Nesine.com ile beraber Altıncı Cadde ve Evmanya şirketlerini barındıran Doğan Online, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EEMEA) ve Rusya’yı kapsayan bölgede en büyük online şirket.
Hepsiburada.com ile aylık 22 milyon ziyaretçi sayısına ulaşıldı. Hepsiburada.com, Gebze’deki 100 bin metrekarelik yeni operasyon merkezine taşındı. Ayda 1 milyonun üzerinde ürün beş ayrı depodan sevk ediliyor. Doğan Boyner, yatırımlara 2016’da devam edecek. 

30. Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetecilik yönetim kurulu başkanı

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetecilik yönetim kurulu başkanı

Hürriyet dünyasının kaptan köşkünde. 2015 yılında yatırımlarla dijital faaliyetlerin reklam gelirlerindeki payını yüzde 28’e ulaştırdı.
Dijital dönüşümde yenilikçi ve lider uygulamalara imza atıyor. Okuyucular için 7/24 haber ve içeriğe erişim olanaklarını artırmak, dijital kanal ve ürünlerle yenilikçi erişim olanakları sağlamak hedefleri arasında. Sabancı 2016’da basılı, web ve mobil bazlı haber ve seri ilan ürünlerinde yeniliklere gidecek. 

31. Damla Birol, Türk Tuborg Ceo'su

Damla Birol, Türk Tuborg Ceo'su

Birol yönetimindeki Türk Tuborg, 2015 yılında ihracatını TL bazında yüzde 13 artırdı. Şirketin 2015 cirosu 710 milyon TL oldu. 2015 yılında Türkiye toplam alkollü bira ihracatının yüzde 55’i Türk Tuborg tarafından gerçekleştirildi. Birol, 2015 yılı faaliyetlerinden yaklaşık 157 milyon TL net dönem kârı elde edilmesini sağladı. 2016 hedeflerinde yeni pazarlar var. 

32. Elif Aral, Pfizer Türkiye genel müdürü

Elif Aral, Pfizer Türkiye genel müdürü

2014’te göreve geldi. Şirkette tıbbi satış mümessilliğinden kurumsal ilişkiler direktörlüğüne pek çok farklı pozisyonda görev aldı.
Pfizer, 59 yıldır bin çalışanı ile Türk tıbbına sunduğu 186 ürün formunun yüzde 75’ini Türkiye’de üretiyor. Pfizer Türkiye, Avrupa ve Uzak Doğu’da toplam 10 ülkeye ilaç ihraç ediyor. Şirket IMS 2015 yıl sonu verilerine göre, 821 milyon TL cirosu ve yüzde 4,5 pazar payıyla Türkiye ilaç sektöründe üçüncü sırada. Galatasaraylı olan Aral, maç izlemeyi seviyor. 

33. Arzu Aslan Kesimer, Tat gıda genel müdür

Arzu Aslan Kesimer, Tat gıda genel müdür

34. Gözde Akpınar, Betek grubu yönetim kurulu başkanı

Gözde Akpınar, Betek grubu yönetim kurulu başkanı

Şirketin 2015 cirosu 1 milyar 25 milyon TL oldu.
Akpınar, 2015 yılında Filli Boya Bilim Kampı projesini hayata geçirdi. Bunun yanı sıra doğal yaşamın korunması ve sahipsiz hayvanlara yönelik desteğini Haçiko ve Haytap dernekleriyle sürdürüyor. Akpınar, psikoloji, sinema ve resimle ilgileniyor. Ayrıca lego, doğal yaşam fotoğrafçılığı ve seyahat etmek ilgi alanları. İyi bir okur. 

35. Elif Çapçı,

Elif Çapçı,

2009 yılında geldiği görevini, bin 500 kişilik ekibiyle sürdürüyor.
Beymen’i son beş yılda yıllık ortalama yüzde 26 oranında büyüyen bir marka haline getirdi. 2015 yılını 930 milyon TL ciro ile tamamladı. 2016 hedefi ise yüzde 20 büyüme ve 1,3 milyar TL ciro. Çapçı, Beymen Zorlu Center’ın global başarı yakalamasını sağlayarak şirkete çok sayıda ödül kazandırdı. En büyük hedefi dijital platformda büyümek.  

36. Nurten Öztürk, Opet kurucusu

Nurten Öztürk, Opet kurucusu

2015’te Opet’in pazar payı yüzde 17,7, cirosu ise 15 milyar TL olarak gerçekleşti. Öztürk, OPET’in sosyal sorumluluk projelerini yönetiyor. “Temiz Tuvalet Kampanyası, Yeşil Yol Projesi, Örnek Köy Projesi, Tarihe Saygı Projesi ve Trafik Dedektifleri Projesi” öne çıkanlar.
Temiz Tuvalet Kampanyası ile yurt genelinde 75 il gezildi ve 9 milyona yakın kişiye ulaşıldı. Öztürk’ün hobileri, fotoğraf, edebiyat, şiir ve seyahat.  

37. Demet Sabancı, Demsa grup kurucu ortağı

Demet Sabancı,  Demsa grup kurucu ortağı

Perakende sektöründeki deneyimini ve vizyonunu turizm ve inşaat sektörlerine de yansıttı.
Pera Palace Hotel Jumeirah, Maçka’daki St. Regis İstanbul Oteli ve Kandilli Konakları bunlardan bazıları. Demsa “Koleksiyon” ismiyle müzecilik alanında farklı projeler peşinde. 2 bin parçanın üzerinde resim ve bin parçanın üzerinde hat sanatı eserinin yer alacağı müzenin çalışmalarını sürdürüyor. Kök hücre üzerine kurduğu Onkim Laboratuvarı ile tıp alanında çalışmalara önderlik ediyor.  

38. Emine Sabancı Kamışlı, Esas Holding kurucu ortağı

Emine Sabancı Kamışlı, Esas Holding kurucu ortağı

Sabancı Kamışlı, Esas’ın hazine ve varlık yönetiminden sorumlu.
Sürdürülebilir değer oluşturmaya dönük stratejiler geliştiriyor. Esas Holding 2015’in ilk dokuz ayında net satış gelirini bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13,6 artırarak, 2,7 milyar TL’ye çıkardı. Holding, faaliyet gösterdiği sektörlerde derinleşmeye odaklı.  

39. Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu yönetim kurulu başkanı

Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu yönetim kurulu başkanı

Türkiye’nin dönem başkanlığını üstlendiği G20’nin Civil 20 başkanlığını başarıyla yaptı. 100 milyon TL yatırımla dünyanın en modern granit fabrikasının temelini attı. Kale Grubu, 2015 yılını çift haneli büyüyerek, 1,7 milyar TL ciro ile tamamladı. Kale Grubu’nu gayrimenkul geliştirme işiyle tanıştırdı. Pakistan’ın Lahor kentinde yedi katlı showroom açarak, pazara yerleşen ilk Türk seramik grubu oldu. 

40. Nazlı Ümit Boyner, Boner Holding finans ve yatırımdan sorumlu YK üyesi

Nazlı Ümit Boyner, Boner Holding finans ve yatırımdan sorumlu YK üyesi

2015 yılında holding 3,4 milyar TL ciro gerçekleştirdi.
Boyner’in 2020 planında satışların yüzde 60’ının mağazalardan, yüzde 35’inin mobilden, yüzde 5’inin de web’den gerçekleşmesi bulunuyor. Ümit Boyner, grubu Türkiye’deki perakendecilik sektöründe yeni girişimlere hazırlıyor. Dalış, trekking, kayak ve doğa sporlarıyla ilgileniyor. Disiplinli, meraklı, araştırmacı. 

41. Galya Frayman Molinas, Coca-Cola Türkiye ve Ortaasya bölüm başkanı

Galya Frayman Molinas, Coca-Cola Türkiye ve Ortaasya bölüm başkanı

Coca Cola İçecek’in toplam satış hacmi 2015 yılında yüzde 2,6 artışla 593 milyon ünite kasa oldu. Bunun yüzde 51’i Türkiye operasyonlarından, yüzde 49’u ise uluslararası operasyonlardan geldi. Gazlı içecek kategorisi, 2015 yılının son çeyreğinde yüzde 13,7 büyüdü. Molinas, 2015 sonunda, Konya Havzası’nda yaklaşık 1,8 milyar litre suyun korunmasını sağlamaya yönelik projede adımları hızlandırdı. Sürdürülebilirlik konusunda aktif çalışıyor. Türkiye’de kadının güçlendirilmesi odaklandığı konulardan.  

42. Demet İkiler, Group M Ceosu - WPP Ülke başkanı

Demet İkiler, Group M Ceosu - WPP Ülke başkanı

Dünyanın en büyük iletişim holdingi WPP’nin Türkiye operasyonunu yönetiyor.
WPP Türkiye’nin 2015 cirosu 1,87 milyar TL oldu.
Türkiye’de 26 şirketi yönetiyor. Mindshare EMEA Bölgesi’nde bazı ülke yöneticilerine koçluk, WPP Women in Leadership X-Factor Grubu’nda ise mentorluk yapıyor. İkiler, 2016’da hem organik olarak hem de şirket satın almaları ile büyümeye yönelik stratejileri hayata geçirecek.  

43. Meral Eredenk Kurdaş, Avivasa emeklilik ceosu

Meral Eredenk Kurdaş, Avivasa emeklilik ceosu

AvivaSA Emeklilik ve Hayat 2015’te devlet katkısı dahil 9 milyar TL’yi aşkın fon büyüklüğü ve yüzde 19,18 pazar payı ile sektör liderliğini sürdürdü.
Kurdaş, Türkiye Petrolleri A.O. Personeli Vakfı fon aktarımı sürecini yönetti. Hayat prim üretiminde fon büyüklüğünde yüzde 88 büyüme sağladı. Eredenk Kurdaş, banka dışı dağıtım kanallarını güçlendirip çeşitlendirme, operasyonel verimliliği artırma ve çoklu dağıtım kanalı modelini geliştirmeye odaklı. İlgi alanları ise motosiklet, yoga ve tai-chi.

44. Pınar Albay, ING Bank genel müdürü

Pınar Albay, ING Bank genel müdürü

ING Bank’ın vizyonunu, “adil, kolay ve oyunu değiştiren bankacılık” olarak belirledi. Operasyonlarının yüzde 60’ını gerçekleştirdiği Kahramanmaraş’ı, ING Grubu’na hizmet ihraç edilecek üs olarak konumlandırmayı hedefliyor. 330 şube ile hizmet veren ING Bank adına gerçekleştirdiği ilkokul öğrencilerine yönelik “Turuncu Damla” projesiyle dikkat çekti.  

45. Canan Özsoy, General Electric yönetim kurulu başkanı

Canan Özsoy, General Electric yönetim kurulu başkanı

Generel Electric (GE) Türkiye bünyesinde CEO pozisyonuna gelen ilk kadın yönetici.
68 yıldır havacılık, sağlık, ulaşım, enerji-su, petrol-gaz, aydınlatma, dijital enerji, akıllı platformlar ve enerji yönetimi alanlarda hizmet veren GE’nin sürdürülebilirliğe odaklı çalışmalarıyla gündemde. Özsoy’un ajandasında yerel inovasyon projeleri var. İstanbul Teknopark’taki GE İnovasyon Merkezi’nde bu projelerin geliştirilmesine liderlik ediyor. 

46. Suzan Sabancı, Akbank yönetim kurulu başkanı

Suzan Sabancı, Akbank yönetim kurulu başkanı

Akbank 2015 yılında toplam aktiflerini, yüzde 15 oranında arttırarak, 253 milyar TL’ye yükseltti. Kredileriyle sağladığı desteği 185 milyar TL’nin üstüne çıkardı. 2015’te yaklaşık 11 milyar TL faaliyet geliri ve 3 milyar 229 milyon TL net kâr elde etti. Türkiye’nin en değerli markası seçilen Akbank’ı Sabancı, global rakipler arasında yüzde 39 gider-gelir rasyosu ile en verimli banka yaptı. 2016’da oranı, yüzde 37’ye indirmeyi ve aktif kârlılığı yüzde 1.35 seviyesinden yüzde 1.5 seviyesine çıkarmayı hedefliyor.

47. Cansen Başaran, Başaran Symes, Allianz Sigorta, Tusiad Başkanı

Cansen Başaran, Başaran Symes, Allianz Sigorta, Tusiad Başkanı

Başaran Symes, TÜSİAD başkanlığının yanı sıra Allianz Sigorta yönetimindeki görevini başarıyla sürdürüyor.
Bu başarı, 2015 yılında hayat dışı branşlarda toplam 1,8 milyar TL prim ve yüzde 13,8 pazar payı getirdi. Bireysel emeklilikte ise 7,6 milyar TL fon büyüklüğü ve yüzde 18 pazar payı elde edildi. Başaran Symes, TÜSİAD Başkanlığı’nda ise Türkiye’de girişimciliği geliştirmeye dönük adımlarıyla dikkat çekiyor.  

48. Gülsüm Azeri, OMV Türkiye Ceosu

Gülsüm Azeri, OMV Türkiye Ceosu

2015 yılında 30,9 milyar TL satış geliri elde eden OMV Türkiye, bin 785 akaryakıt istasyonuna sahip.
Azeri, 2015’te müşteriye kolaylık sağlayan hizmetlere odaklandı. Migros ile işbirliğine imza attı. PO istasyonlarında hizmete açılan MigrosJet mağazaları sayısı 17 ilde, 80’e ulaştı. Women Corporate Directors’ın (WCD) Türkiye’deki çalışmalarına liderlik eden Azeri, “Gönül Ağacı” projesiyle PO istasyonlarında düşük gelirli kadınların tasarladığı ürünleri destekleyici projelere imza atıyor.  

49. Güler Sabancı, Sabancı holding yönetim kurulu başkanı

Güler Sabancı, Sabancı holding yönetim kurulu başkanı

Listenin birincisi Sabancı, holdingin kombine net satışlarını 2015 yılında 47,9 milyar TL, konsolide net kârını 2 milyar 236 milyon TL olarak gerçekleştirmesine öncülük etti.
Holding 2015 yılında 3,7 milyar TL değerinde yatırım yaptı.
Çimsa’nın Afyon Çimento ve Eskişehir fabrikaları 2016’da faaliyete geçecek. Kordsa Global ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle kurulan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin açılışı ve Temsa’nın 2016 yılında ABD pazarındaki otobüs sayısını binin üzerine çıkarma hedefi Sabancı’nın gündeminde. 

50. Hülya Gedik, Gedik Holding yönetim kurulu başkanı

Hülya Gedik, Gedik Holding yönetim kurulu başkanı

Gedik, Sakarya-Hendek’teki yeni kaynak fabrikası için 80 milyon TL tutarında yatırım hedefliyor. Eğitim alanında yatırım yapıyor. İstanbul Gedik Üniversitesi’nin Pendik kampüsünü açmaya hazırlanıyor. Teknopark İstanbul’da Gedik Üniversitesi ve Gedik Sanayi’nin Ar-Ge çalışmalarına yönelik projeyi yürütüyor. 2016 yılı için 450 milyon TL ciro hedefliyor. Gedik’in planlarında bir de detoks merkezi açmak var.  

Facebook Yorumları