Hesap makinesinden, bilgisayarlara, akıllı telefonlara. Teknolojini gelişmesinde büyük katkıları olan fakat adları bilinmeyen gerçek kahramanlar

1. Ada Lovelace, Bilgisayar Programcısı

Ada Lovelace, Bilgisayar Programcısı

Asıl ismi Augusta Ada King olan Lovelace Kontesi yazar, matematikçi ve aynı zamanda tarihin ilk bilgisayar programcısı olarak biliniyor. Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları yazılım alanında kullanılan algoritma mantığının ilk örneğini de içeriyor.

2. Howard Aike, Matematikçi

Howard Aike, Matematikçi

Howard, 1900 yılında New Jersey’de doğdu. Wisconsin üniversitesinde mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra Harvard’da doktorasını yaptı. Bir süre Harvard’da eğitmenlik yaptıktan sonra 3 mühendis arkadaşıyla beraber, dünyanın ilk hesap makinesini buldu. 1944’te geliştirilen makine, o yıllarda sadece dört işlem gibi basit aritmetik hesapları yapıyordu ve yaklaşık 35 ton ağırlığındaydı.

.

3. Grace Murray Hopper, Bilgisayar Programcısı

Grace Murray Hopper, Bilgisayar Programcısı

Grace Hopper, 1906 yılında doğmuş bir matematikçi, bilgisayar programcısı ve aynı zamanda Amerikan donanmasında görev almış bir asker. Grace, yazılımcılara ilk programlama dillerinden olan Cobol’u kazandırdı ve ilk ticari bilgisayar olan Univac’i geliştiren ekipte görev aldı. Bunların yanı sıra Fortran programlama dilinin geliştirilmesine de katkıda bulundu. Hopper aynı zamanda “debugging” ifadesini de literatüre kazandıran kişi.

4. Ken Thompson ve Dennis Ritchie, Bilgisayar Bilimcisi

Ken Thompson ve Dennis Ritchie, Bilgisayar Bilimcisi

Ken 1943, Dennis ise 1941 yılında doğmuş iki önemli bilgisayar bilimcisi. Bu ikili en popüler yazılım dillerinden olan C ve Unix’i bizlere armağan eden kişiler olarak tanınıyorlar. Şu an kullandığımız C#, C++, Java ve PHP dillerine “include” mantığını kazandırdılar.

5. Doug ve Gary Carltson, Yazılımcı

Doug ve Gary Carltson, Yazılımcı

Doug ve Gary Carltson, Broderbund yazılım şirketinin kurucuları. Broderbund video oyunları ve eğitim yazılımları geliştiren ilk önemli şirketlerden. Bu ikilinin ve Broderbund’un tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olmasının nedeni ise Prince of Persia, Myst ve Carmen Sandiego gibi bilgisayarları geniş kitlelerin tanımasına katkı sağlayan efsanevi oyunları üretmiş olmaları.

6. Barbara Liskov,Yazılımcı

Barbara Liskov,Yazılımcı

1939 doğumlu Barbara, doktora derecesi yapan ilk kadınlardan biri olmak unvanını taşıyor. Geliştirdiği Liskov prensibi ile Turing ödülü alan bilgisayarcı, object oriented programlamanın temellerini atan CLU ve Argus gibi yazılım dillerini geliştirdi.

7. Ken ve Roberta Williams, Yazılımcı

Ken ve Roberta Williams, Yazılımcı

Evli olan bu ikili matematik ve bilgisayar eğitimi aldılar. Ken, IBM ekibinde çalışırken, Online-Systems isminde bir oyun şirketi kurdu ve bir süre sadece Apple II için oyun geliştirdi. Daha sonra eşi ile birlikte sonrasında birer efsaneye dönüşecek olan King’s Quest ve Space Quest oyunlarını üretti ve şirketin ismini Sierra Online olarak değiştirdi.

8. Niklaus Wirth, Bilgisayar Bilimci

Niklaus Wirth, Bilgisayar Bilimci

Niklaus, 1934 yılında doğmuş İsviçreli bir bilgisayar bilimci. ETH Zürih’ten mezun olduktan sonra Kaliforniya Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. 1984’te Turing ödülüne de layık görülen Wirth, Ünlü Pascal programlama dilinin yaratıcısı olmasının yanında Oberon ve Modula gibi yazılım dillerinin geliştirilmesinde de önemli rol oynadı.

9. Seymour Cray, Mucit

Seymour Cray, Mucit

1925 doğumlu elektrik mühendisi ve bilgisayar bilimci Seymour, döneminin en hızlı bilgisayarları tasarlamasıyla tanınıyor. Yüksek hızlı bilgisayarlar üreten Cray Research’in kurucularından olan Seymour Cray, süper bilgisayarların babası olarak tanınıyor.

10. Marvin Minsky, Hacker

Marvin Minsky, Hacker

1927 doğumlu Marvin MIT AI Lab’ın profesörlerinden. Yapay zekâ üzerine araştırmalar yürüten Marvin, “hacker” kavramını yazılımcıların aklına sokan insanlardan biri olarak tanınıyor. Programların açıklarının bulunmasının, geliştirilmesine katkıda bulunacağını savunmasıyla ünlü. 2016 başında hayatını kaybeden Marvin, Isaac Asimov’un “benden zeki olduğunu bildiğim iki kişiden biri” olarak ifade ettiği bir deha.

11. Steve Dompier, Girişimci

Steve Dompier, Girişimci

Homebrew Bilgisayar Kulübü, Silikon Vadisi’deki sıra dışı bir hobi grubuydu. Bilgisayarın henüz son derece sınırlı işlemler yapabildikleri bir dönemde, amatör bilgisayar tutkunlarının bir araya geldikleri bu kulüpte Steve Dompier bilgisayarın radyo dalgaları yayınlayarak müzik yapabilmesini sağlamıştı. Dompier bu gibi sıra dışı denemeleri sayesinde bilgisayar dünyasının öncüleri arasına girmeyi başardı.

12. Jean Bartik, Mucit

Jean Bartik, Mucit

Betty Jean Bartik 1924 yılında doğdu. Elektrikle çalışan ve elektronik veri işleyebilen ilk bilgisayar Eniac’ın yaratıcısı. Eniac 2. Dünya döneminde geliştirilmişti ve 30 ton ağırlığındaydı.

13. John Draper, Yazılımcı

John Draper, Yazılımcı

Cap’n Crunch içerisinden çıkan düdükle ücretsiz telefon görüşmesi yapmayı sağlaması ile tanınan John Draper aynı zamanda Steve Jobs’ın da arkadaşıydı. Draper, Apple II için Draper EasyWriter isimli ilk kelime işlemciyi kodladı.

14. Lee Felsenstein, Bilgisayar Mühendisi

Lee Felsenstein, Bilgisayar Mühendisi

Lee, 1945 yılında Amerika’da doğmuş bir bilgisayar mühendisi. Homebrew Bilgisayar Kulübü’nün ilk üyelerinden ve Osborne I’in yaratıcısı.

15. John McCarthy, Bilgisayar Bilimci

John McCarthy, Bilgisayar Bilimci

John McCarthy 1927’de Amerika’da doğmuş bir bilgisayar bilimci. Yapay zeka dünyası ile matematiksel mantığı birleştiren ilk araştırmacı olarak biliniyor ve LISP programlama dilinin de yaratıcısı. McCarthy bilgisayar bilimine bulunduğu katkılardan dolayı 1971 yılında Turing ödülüne de layık görüldü.

16. Mary Lou Jepsen, Yönetici

Mary Lou Jepsen, Yönetici

1995’de MicroDisplay’ın kurucularından olan Mary Lou Jepsen, daha sonra Intel ve Google X’te görüntü departmanlarını yönetti. Halen Facebook ve Oculus VR’da yöneticilik görevlerini sürdüren Jepsen, özellikle sanal gerçeklik alanındaki çalışmaları ile tanınıyor.

17. Ed Robert, Mucit, Bilgisayarın Babası

Ed Robert, Mucit, Bilgisayarın Babası

1941 Florida doğumlu olan Ed Roberts, Micro Instrumentation and Telemetry Systems’ın kurucularından. Asıl şöhretini ise Altari 8800’ün üreterek elde etti. Kişisel bilgisayarların babası olarak anılıyor.

18. Bob Kahn, Girişimci Mucit

Bob Kahn, Girişimci Mucit

Bob Kahn, Vint Cerf ile birlikte internetin kalbini oluşturan Transmission Control Protocol yani TCP ve Internet Protocol yani IP’yi geliştirdi.

19. Vint Cerf, Geliştirici

Vint Cerf, Geliştirici

Bob Kahn ile birlikte TCP ve IP protokollerinin geliştirilmesinde rol oynayan Vint Cerf, aynı zamanda 2005 yılında Turing ödülünü de kazanmıştır.

20. Hedy Lamarr, Mucit

Hedy Lamarr, Mucit

1914 Viyana doğumlu Hedy’nin asıl ismi Hedwig Eva Maria Kiesler. Hedy Lammar, toplamda 30 filmde rol almış ünlü bir aktris olmasının yanı sıra aynı zamanda bir mucit. Kendisi gibi popüler olan, besteci ve mucit George Antheil ile araştırmalar yürüterek, frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ettiler. 1960’larda patentini aldıkları teknoloji bugünkü Wi-Fi, Bluetooth, CMDA gibi teknolojilerin geliştirilmesine önemli katkıda bulundu.

21. Richard Greenblatt, Yazılımcı

Richard Greenblatt, Yazılımcı

1944 doğumlu olan Richard Greenblatt, MIT AI Lab’ın programcılarından ve aynı zamanda Tech Modal Railroad Club adlı öğrenci organizasyonunun ilk üyelerinden. Fortran dilinin geliştirilmesinde aktif rol oynayan Greenblatt, Lisp makinesi adındaki genel amaçlı kullanım için geliştirilen bilgisayarın da tasarımcılarından. Greenblatt ayrıca satranç oynayan ilk yazılımı da geliştiren kişi olarak tarihe geçti.

22. Lois Haibt, Bilgisayar Bilimci

Lois Haibt, Bilgisayar Bilimci

ABD’li bilgisayar bilimci Lois Haibt, Fortran’ı geliştiren 10 kişilik IBM ekibinin bir üyesi. Başarılı kariyerini sistem analisti ve araştırmacı olarak Yorktown Heights IBM Araştırma Laboratuvarı’nda geçirdi.

23. John Backus, Fizikçi

John Backus, Fizikçi

Tam adı John Warner Backus olan fizikçi, 1924 yılında Philadelphia’da doğdu. Kolombiya Üniversitesi’nde matematik, Virginia Üniversitesi’nde kimya eğitimi aldı. Fortran’ı geliştiren IBM ekibin de liderlik görevini yürüttü.

24. Susan Kare, Grafik Tasarımcı

Susan Kare, Grafik Tasarımcı

1954 doğumlu grafik tasarımcı, Apple Macintosh’un pek çok tipografi elemanı ve simgelerini hayata geçirdi. Apple’dan ayrılmasının ardından Microsoft’a geçen Kare, Windows 3.0 arayüzü için çalışmalar yürüttü. Bunların yanı sıra en sık kullanılan sosyal paylaşım ağlarından Facebook’un o döneme özel “hediye” özelliğini vurgulayan bir ikon da tasarladı.

25. Ivan Sutherland, İnternet Mucidi

Ivan Sutherland, İnternet Mucidi

Sutherland, bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasına imkan tanıyan Internet’in öncülerinden olmasının yanı sıra, şu anda kullandığımız bilgisayarların grafik açısından son halini almasında da önemli bir rol oynadı. 1988 yılında geliştirdiği Sketchpad teknolojisi ile Sutherland, adını tarihe “bilgisayar grafiklerinin babası” olarak yazdırdı.

26. Tim Paterson, Bilgisayar Programcısı

Tim Paterson, Bilgisayar Programcısı

60 yaşındaki bilgisayar programcısı ve yazılım tasarımcısı Tim Paterson, ilk olarak QDOS olarak adlandırdığı, ancak Bill Gates’e satıldıktan sonra MS-DOS adını alan işletim sistemini geliştirdi.

27. Dan Bricklin, Yazılımcı

Dan Bricklin, Yazılımcı

Günümüzde sıklıkla kullanılan Microsoft Excel’in atası VisiCalc’ı geliştiren Dan Bricklin, elektronik tablo programlarının babası unvanını sonuna kadar hak ediyor.

28. Radia Perlman, Ağ Mühendisi

Radia Perlman, Ağ Mühendisi

1951 doğumlu Radia Joy Perlman, ABD’li bir yazılım ve ağ mühendisi. Ağ köprülerinin işleyişinde oldukça önemli bir rol oynayan kapsama ağacı protokolünün (STP) mucidi olan Perlman, ethernet teknolojisinin geliştirilmesinde aktif bir rol oynadı.

29. Dr. Erna Hoover, Matematikçi

Dr. Erna Hoover, Matematikçi

1926 doğumlu matematikçi, Bell Computer Lab’da çalıştığı sırada, yoğun aramaları takip etmeyi sağlayan bir bilgisayar programı geliştirdi. Bu program sayesinde, çağrı trafiğini takip edebilmek mümkün hale geldi.

30. Martin Coope, Mucit

Martin Coope, Mucit

1928 yılında doğan Martin Cooper bugün vazgeçilmez hale gelmiş olan cep telefonlarının babası olarak kabul edilir. Motorola’nın bu alana yaptığım yatırımıyla Cooper cep telefonunu geliştirmek için bir ekip kurdu ve 1973 yılında ilk cep telefonunu geliştirdi. İlk cep telefonu 1,1 kilogram ağırlığında, 25 santimetre uzunluğunda ve 10 saatlik şarjın ardından 20 dakikalık konuşma yapmaya imkan veriyordu.

Facebook Yorumları