Mutlaka izlemeye değer biribirinden muhteşem distopik filmler

1. Tehlikeli Oyunlar

Yapımı : 2008 - Almanya
Tür : Dram ,  Gerilim
Süre: 107 Dakika
“Sizce Almanya’da bir diktatörlük hâlâ mümkün olabilir mi?”
Derslerini, farklı bakış açısıyla işleyen bir öğretmenin öğrencilerine sorduğu bu soruya aldığı yanıt böyle bir şeyin mümkün olamayacağı yönündedir.
Film, Almanya’da lise son sınıf öğrencilerinin bir hafta süren proje haftasında otokrasi dersini seçmeleri ile başlıyor. Dersi veren öğretmen alışılmışın dışında tavırlarıyla öğrencilerine yaklaşıyor. Dersin başında öğrencilerine sorduğu “Sizce Hitler dönemi tekrar yaşanır mı?” sorusuna aldığı cevaplar karşısında, öğrencilerine küçük bir oyun hazırlıyor.

Otokrasi: Monarşinin bir çeşididir. Fakat monarşinin aksine yönetim miras yoluyla kalmamış kişi tarafından ele geçirilmiştir. Otokrasi ve faşizmi eleştiren yapısıyla izlenmesi gereken bir film.

2. Labirent

Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Gizem ,  Macera
Süre: 131 Dakika

Kapana kısıldıkları deney alanından kurtulmayı başaran Thomas ve bir kaç arkadaşı artık dış Dünya'nın tehditlerine karşı mücadele edecekler. Güneşin Dünyayı kavurması sonucu her yerin yerle bir olduğu bir dünyayla karşılaşan Thomas ve arkadaşları halen değerli kişiler olduklarına inanmaktadır ve kendileri için hazırlanan planların ikinci aşamasına geçtiklerinden haberdar değildir

.

3. Yandaş

Yapımı : 2016 - ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Macera
Süre: 120 Dakika
Uyumsuz serisinin üçüncü filmi Yandaş, Tris ve Dört’ü, öncekinden çok daha tehlikeli yeni bir dünyaya götürecek. Uyumsuz ’da sistemi alt üst eden bilgileri ortaya çıkardıktan sonra, Tris ve Dört’ün, Chicago’yu çevreleyen duvarların dışına kaçması gerekmekte, hayatlarında ilk defa bildikleri tek şehri ve sevdiklerini bırakmak zorundadırlar.

4. Kuralsız

Yapımı : 2015 - ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Macera 
Süre: 119 Dakika
Uyumsuz (Divergent) serisinin ikinci filmi.İlk filmde Trice’in öyküsünü, herkesi şaşırtan grup seçimini ve ardından bir uygunsuz olarak başına gelenleri izlemiştik.
İkinci filmde Trice, Four, Peter ve Marcus Dostluk merkezine sığınıyor baskınlar nedeniyle sürekli kaçıyorlar.Kaçarken Topluluksuzlar adı verilen bir grubla karşılaşıyorlar.Topluluksuzlar kurtuluşu savaşmakta arayan bunun için örgütlenen bir grubtur.Bu sırada  yıkmak istedikleri sistemin lideri Jeanine ise içerisinde önemli bir mesajın olduğunu düşündüğü kutuyu açmak için tüm uyumsuzları ve denek olarak kullanıyor.Yeni hedefi de Trice olacaktır.

5. Mad Max

Yapımı : 2015 - Avustralya ,  ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Gerilim ,  Macera
Süre: 120 Dak.
Film, son yılların en tatmin edici aksiyon filmi.Kıyamet sonrası hayatta kalanlar arasında geçen bir intikam hikayesi.
Filmin konusuna gelecek olursak ; Anarşi ve şiddetin her gün yaşanan doğal olaylar haline geldiği bir dünyada hayatta kalma mücadelesi veren Max’in yolu Furiosa ile kesişir. Bu tanışmadan sonra maceranın boyutları giderek artar. Bir sürü nefes kesici savaş sahneleriyle izlemeye değer bir film. Filmin diğer iki serisini merakla bekliyoruz.İyi seyirler.

6. Fahrenheit 451

Yapımı: 1966 - İngiltere
Tür: Bilim Kurgu ,  Dram ,  Gerilim
Süre: 112 Dak.
Geçmişte yapılan karanlık gelecek konulu filmler her geçen gün biraz daha gerçek oluyor. İnsan kitaptan uzaklaşırken, kendini aptallaştıran şeylere daha büyük ilgi duymaya başlıyor. Fahrenheit 451, bu karanlık geleceğin başarılı şekilde perdeye yansıtıldığı bir film. Konusu;
Guy Montag isimli İtfaiye personeli işindeki başarısından dolayı yakın zamanda terfi almayı beklemektedir. Fakat itfaiye kavramı, bizim bildiğimiz yangınları, ateşleri söndüren itfaiyelerden oldukça farklıdır. Sembolü ejderha olan ve evleri basarak buldukları kitapları ateşe veren bir kurumdur. 

7. Ölümcül Kaçış

Yapımı : 2014 – ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Gizem ,  Macera 
Süre: 113 Dakika
11-18 yaş aralığındaki çocuklar yüksek duvarlarla çevirili ormanlık bir alana hafızaları sıfırlanmış olarak sırayla gönderiliyor. Bir kapanıp bir açılan bu duvarlar aslında her tarafı tuzaklarla dolu bir labirent ağı ve çıkış neredeyse imkansıza yakın. Aksiyon duygusu yüksek olan film gizemini sonuna kadar koruyor. İkinci serisi merakla beklenen film izlemeye değer.

8. 12 Maymun

Yapımı : 1995 - ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Gerilim ,  Gizem
Süre: 129 Dak.
On iki Maymun’un geçmişle gelecek arasında, delilik, akıl sağlığı, hayal dünyası ve gerçeklere uzanan hikayesi . Yıl 2035 biyolojik bir felaket sonrası dünya nüfusunun %99’u yok olmuş, meydana gelen tahribat yeryüzünü yaşanmayacak hale getirmiştir.
Geleceği görmenin bir yetenek olmaktan çok işkence verici bir deneyim olabileceğini gösteren film izlenmesi gereken güzel bir kıyamet sonrası filmi. Guguk kuşu gibi toplum ve kurallarını irdeleyen yapısıyla da dikkat çektiğini söylemek mümkün.

9. Kar Küreyici

Yapımı : 2013 - ABD ,  Güney Kore ,  Fransa
Tür : Bilim Kurgu ,  Aksiyon ,  Dram
Süre: 109 Dakika
Sınıfsal ayrımı, devrimi ve tabi ki insanlığı akıcı ve çarpıcı tespitlerle anlatan bu film kesinlikle izlenmeli.
2031 yılında, küresel ısınmayı durdurmak üzere yapılan bir deney yanlış gitmiş ve dünya yeniden buzul çağına dönmüştür. Küresel Isınma tehdidinin artık bir gerçeğe dönüştüğü bir gelecekte geçen filmde insanlığın son sığınağı trendir. 

10. Maymunlar Cehennemi

Yapımı : 2014 - ABD
Tür : Bilim Kurgu , Aksiyon
Süre: 130 Dakika
İlk seriyle bağını sıkı tutan bir devam filmi. İlk filmin bıraktığı etkiyi daha da ileriye taşımış. İlk film başlangıç, bu film için ise gelişme diyebiliriz. Yaşam mücadelesi ve çıkar çatışmalarının ön planda olduğu bu film izlemeye değer. Filmin konusu ;
Genleri değiştirilmiş, isyancı maymunun kaçışının üzerinden on yıl geçmiştir. Virüsün insanlar arasında yayılmasından dolayı insan nüfusu tehlike altındadır. Ya virüs ya da savaş insanlığın sonu olacaktır. San Francisco'sunda artık bilim insanlarının tek derdi bu sorunu kontrol altına almak olacaktır.

11. Truman Show

Yapımı : 1998 - ABD
Tür : Dram ,  Komedi , Psikolojik
Süre: 103 Dakika
Traji komik ve bir o kadar da sert bir medya eleştirisi…
Truman sigortacıdır, güzel bir ev ve güzel bir eşe sahip hayatı boyunca istediği her şeyi elde etmiş bir adamdır.Ama gerçek göründüğü gibi değildir.
Filmin içeriğini daha fazla vermek istemiyorum çünkü izlerken zevkinizi kaçırmak istemem.
Eğer hala izlemediyseniz başka bir film aramak için hiç vakit kaybetmemenizi önerir,

12. Otomatik Portakal

Yapımı : 1971 - İngiltere ,  ABD
Tür : Bilim Kurgu ,  Dram ,  Suç
Süre: 136 Dakika
Şiddeti tamamen yok etmek yerine ehlileştirmeye çalışan bir devlet. Bahsettiği dönem ve tartıştığı konular göz önüne alındığında film için, modern toplum ironisi denilebilir. Fantastik tarzda ve şiddet öğelerini ön plana çıkaran bir başyapıt.
Genel itibariyle farklı bir film, yadırganabilir türden. Ama izlemenizi tavsiye ederim.
Konusu: Geleceğin Britanyasında, ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet gösterilerinde bulunmakta. Adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin başı Alex diğerleri tarafından polise ihbar edilir. Hapse giren Alex'in cezasını hafifletmesi için önünde bir seçenek vardır: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex'in hayatı tümüyle değişecektir.

13. Son Umut

Yapımı : 2006 - ABD ,  İngiltere
Tür : Dram ,  Macera
Süre: 109 Dakika
İnsanlığın son bulması filmlerde sıklıkla işlenen bir konu.
Ama Children of Men bu konuyu özel efektlere ya da dünya dışı varlıklara ihtiyaç duymadan anlatıyor.
2009 yılında kimilerine göre bir hastalık olan kadınların gebe kalamaması durumu ortaya çıkmış. Son doğan bebeğin üzerinden neredeyse 19 yıl geçmiş ve dünya kaosa sürüklenmektedir. İçerisin de siyasi eleştirileri de barındıran bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

14. Ben Efsaneyim

Yapımı : 2007 - ABD ,  Avustralya
Tür : Bilim Kurgu ,  Fantastik ,  Gerilim
Süre: 101 Dakika
Yalnızlık üzerine işlenmiş fantastik gerilim filmi..Bir virüs salgını sonucu New York şehrinde yalnız başına kalan Robert (Will Smith) köpeği ile birlikte bir taraftan hayatta kalma savaşı verirken bir taraftanda virüs için çare aramaktadır. Fakat New York şehrinde tamamen yalnız değildir. En azından geceleri. Salgın sonucu saldırgan ve kana bağımlı gibi yaşayan insanlardan gizlenmektedir ve bu sırada yalnızlık bunalımı yaşar.

15. V For Vendetta

Yapımı :2006 - ABD ,  Almanya ,  İngiltere
Tür : Aksiyon ,  Fantastik ,  Gerilim
Süre: 132 Dak.
Özgürlük ve Devrim konusunda en iyi film.
V For Vendetta bu açıdan çok güçlü bir yapım. Sonuna kadar anarşist,düşündürücü, sözcüklerinden güç alan kimliksiz bir adamın öyküsü…
Geleceğin İngiltere'sinde (2020) geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır. 

Film, V'nin Evey'i kurtarması ile açılır. Ve V, (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!) sloganı ve gerçekleştirdiği eylemler yönetimi ve halkı hareketlendirir. 
Peki, nedir 5 Kasımın hikayesi. Kısaca belirtmek gerekirse, 5 Kasım 1605; Guy Fawkes'un İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişiminin tarihidir. Sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere'de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 Kasım'da her şeyin değişeceğini yayında söyleyerek gözdağı verir.

Facebook Yorumları