Asıl adı,Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon Meksikalı bir ressamdır. İçimizdeki onbin kadından biri olan Frida, popüler kültürün en önemli ikonudur. Kendisine yapıştırılan etiketleri reddeden cesur kadınlarımızdan nadide bir örnektir.

1. Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.

Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.

17 Eylül 1925 okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu birçok öldüğü kazada, trenin demir çubuklarından birisinin, Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Bu faciadan sonra tüm hayatını korseler, hastaneler ve doktorlar arasında gidip gelmekle geçirecek ; omurgası ve sağ bacağında dinmeyen bir sızıyla yaşayacak, 32 kez ameliyat edilecek ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı 1954’te kangren yüzünden kesilecektir.

Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Frida,ailesinin ısrarları ile sıkıntı ve hüzünden kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı.

2. Senin çirkin olduğunu söyleyen herkesten nefret ettim. Sana benim gibi bakamayan herkesten. Senin güzelliğini görememelerini anlayamadım hiç.

Senin çirkin olduğunu söyleyen herkesten nefret ettim. Sana benim gibi bakamayan herkesten. Senin güzelliğini görememelerini anlayamadım hiç.

Tina Modotti, sayesinde Meksikalı Michalangelo mahlası ile tanınan dönemin ünlü ressamı Diego Rivera ile tanıştı.Aralarında romantik bir çekim yaşandı., 21 Ağustos 1929’da evlendiler. Frida, Rivera'nın üçüncü eşi oldu. Evlilikleri, "fil ile güvercinin evliliğine" benzetildi

. .

3. Kendi tenimden daha çok seviyorum seni.

Kendi tenimden daha çok seviyorum seni.

Çiftin, gerilim dolu bir evlilik yaşantıları oldu. Sağlık sorunlarının getirdiği sonuçlarla bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida, eşinin çapkınlıkları ve tutarsız davranışları nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı ama 1 sene sonra yeniden evlendiler ve Frida’nın çocukluğunu geçirdiği "Mavi Ev'e" yerleştiler.

4. Kendi portremi resmediyorum çünkü çoğunlukla yalnızım, çünkü en iyi tanıdığım insanım.

Kendi portremi resmediyorum çünkü çoğunlukla yalnızım, çünkü en iyi tanıdığım insanım.

Frida’nın da evlilikleri sırasında çeşitli erkeklerle ilişkileri olmuştu. İkili ilişkilerinde intikam alır gibi rol ve tavır takınması onun ruhunun ne kadar yara aldığının göstergesiydi.

5. Ayaklar, uçmak için kanatlarım varken sizi neden arayayım?

Ayaklar, uçmak için kanatlarım varken sizi neden arayayım?

Sık sık sağlık sorunları yaşayan Frida, dayanılması güç acılarla başa çıkmak için bütün gücüyle resim yapmış, yalnız ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da sergiler açmıştı.

6. Acılarımı boğmaya çalıştım; ama pislikler yüzmeyi öğrendiler ve şimdi ben, bu hoş ve iyi his tarafından alt edildim.

Acılarımı boğmaya çalıştım; ama pislikler yüzmeyi öğrendiler ve şimdi ben, bu hoş ve iyi his tarafından alt edildim.

1943’de La Esmeralda adında yeni bir sanat okulunda öğretim görevine başlayan Frida, sağlık durumunun kötüye gitmesine rağmen ders vermeyi on yıl boyunca devam etti. Sağlık koşulları nedeniyle Mexico City'e gidemediğinden, derslerini evinde veriyordu.

Kötü günümde yanımda olmadığın zaman vazgeçtim. Canın sıkıldığında benimle paylaşmadığını, kırılacak veya tedirgin olacak olsam bile düşüncelerini açıkça söylemediğini anladığım zaman vazgeçtim. Bana yalan söylediğini anladığım zaman vazgeçtim. Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını ve bana hala söylemediğin şeyler olduğunu hissettiğimde vazgeçtim. Her sabah benimle uyanmak istemediğini, geleceğimizin hiçbir yere gitmediğini anladığım zaman vazgeçtim. Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim. Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim. Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden sen olduğun için vazgeçtim. Bencil olduğun için vazgeçtim! Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi; çünkü sevgim yüceydi. Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisi konuldu.Arkasında bıraktığı son tablosu; Yaşasın Yaşam isimli bir natürmort tarzda çalışılmıştır.Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev'de muhafaza edilmektedir.

Facebook Yorumları