İnsanoğlunun birbiriyle en büyük savaşı olan 2. dünya savaşının gerçek hikayelerini anlatan o muhteşem filmler.

1. Çöküş

Çöküş

Yapımı : 2004 - Almanya ,  Avusturya ,  İtalya
Tür : Biyografi ,  Dram ,  Tarih
Süre: 156 Dakika
Almanya’nın kara döneminin son günlerini  anlatan bu film hitlerin en iyi çöküş filmi.
Konusu ise şöyle ; İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna gelinmesine yakın, Berlin kuşatma altındadır ve bu işgalleri kaldıramayan Hitler tarihin en önemli olaylarından birine imza atmak üzeredir. Yenilgiyi ve teslimiyeti kabullenemeyen Hitler, ölüme yaklaşmaktan başka bir çare bulamaz. 
Karanlık ve gerçekçi atmosferiyle, işlediği hikayenin gerçekçiliğinin hakkını veriyor. Sinema tarihinin en önemli biyografilerinden biri olan bu filmi izlemelisiniz.

2. Çöküş filmi fragmanı

.

3. Schindler'in Listesi

Schindler'in Listesi

Yapımı : 1993 - ABD
Tür : Biyografi , Dram , Tarih
Süre: 195 Dakika
2. Dünya Savaşı'nda Nazi güçlerinin uyguladığı vahşeti tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren bu film müzikleriyle, kurgusuyla, oyunculuklarıyla ve sayılamayacak bir çok detayıyla 197 dakikalık bir başyapıt.Kendisi de bir Yahudi olan Steven Spielberg sık sık Yahudilere göndermeler yaptığı filmleri ile tanınmakta. Bu filmin de ise, tamamen siyah beyaz ve farklı bir şekilde Polonya’da ki soykırımı inceliyor.

Konusu ; Oscar Schindler isimli bir Nazi Partisi üyesi Alman, ilk başta ucuz iş gücü olarak gördüğü Yahudilerden yararlanmak ve para kazanmak için Polonya’ya gelen bir girişimcidir. Ele geçirdiği fabrika ile Alman ordusuna savaş boyunca pek çok çanak çömlek üretmiş ve büyük paralar kazanmıştır. Zamanla, içinde bulunduğu ortamın acımasızlığı vicdanını ele geçirir ve Yahudilere yardım etmeye karar verir. Nazi partisinin yönettiği kamplarda Yahudilere yardım etmek ve onları hayatta tutmak pek kolay olmayacaktır.

4. Soysuzlar Çetesi

Soysuzlar Çetesi

Yapımı : 2009 - ABD ,  Almanya ,  Fransa
Tür : Dram ,  Macera ,  Savaş
Süre: 153 Dakika
Yönetmen Tarantino’nun Nazi Almanya'sından aldığı bir intikam filmi.
Kurgusal bir hikayeyle gerçek bir olayı bir araya getirerek farklı bir gerçeklik yaratılmış.
Amerikan askerlerinden oluşan Nazi avcısı bir grupla,ailesi  Nazilerce katledilen genç bir kızın aynı hedefe olan intikamını anlatan bir Nazi parodisi filmi.İzlemenizi tavsiye ederim.

5. Soysuzlar Çetesi Filmi Fragmanı

6. Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Yapımı : 2008 - ABD ,  İngiltere
Tür : Dram ,  Savaş ,  Tarih
Süre: 94 Dakika
“Çizgili Pijamalı Çocuk” bir aile trajedisi.

Yahudi soykırımı ile ilgili birçok film yapıldı. Hayat güzeldir, Piyanist, Schindler'in Listesi, Çöküş…
Bu vahşeti her film farklı şekilde incelemiş olsa da izledikten sonra “Çizgili Pijamalı Çocuk” filminin ayrı bir yere sahip olduğunu anlayacaksınız. Askerlerin, Nazi bayraklarının arasında koşan, çevresinde olan bitenden habersiz kirlenmemişliğin simgesi o masum çocuklar. Film İkinci Dünya Savaşı dönemi yansıtıyor. Nazi bir asker ailesinin şehirdeki evlerinden kırsal kesime taşınmasıyla başlayan film, 8 yaşındaki çocuğun evin yakınındaki kampı keşfetmesiyle dram yüklü sahneler devam ediyor.

7. Bu içeriğin sponsoru;

Bu içeriğin sponsoru;

8. Çizgili Pijamalı Çocuk Filmi Fragmanı

9. Piyanist

Piyanist

Yapımı :2002 - İngiltere ,  Fransa ,  Almanya ,  Polonya
Tür : Biyografi ,  Dram ,  Savaş
Süre: 150 Dakika
W.Szpilman, Polonyalı başarılı bir piyanisttir. İkinci Dünya Savaş'ında Almanların Polonyayı işgal etmesiyle hayatı kabusa döner. Yahudi olduğu halde şans eseri toplama kamplarına gitmekten kurtulur ve Varşova'nın gettolarında yaşamaya başlar. 
Acı ve sefalet dolu yaşamı, bir gün bir Alman subayının ona yardıma gelmesi ve onu oradan kurtarmasıyla değişir. 
Roman Polanski'den 2002'de Cannes'de büyük ödül kazanmış bir başyapıt.

10. Piyanist Filmi Fragmanı

11. Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir

Yapımı :1997 - İtalya
Tür : Dram , Komedi ,  Romantik
Süre: 118 Dakika
Roberto Benigni'nin en iyi filmi.
Filmin konusu kısaca şöyle; Guido ve karısının bir oğulları olur ve İtalya’yı Alman güçleri istila edene kadar birlikte mutluluk içinde yaşarlar.Ailesini bir arada tutabilmek ve oğlunun Yahudi toplama kamplarının dehşetinden elinden geldiğince uzak tutmak çabası ile Guida bu yıkımı bir oyun gibi gösterir. Bu oyunun kazanma ödülü ise bir tanktır.

Filmin arka planındaki o vahşeti böylesine kurgulayıp bizlere sanki hiçbir şey yaşanmıyormuş hissini veren, finaliyle noktayı koyan muhteşem bir film.

12. Hayat Güzeldir Filmi Fragmanı

Facebook Yorumları