Bu kabileler için zamanın bir önemi yok. onlar kendi hayatlarını bildiği gibi yaşıyorlar. Medeniyetten uzak belkide bizden daha mutlu bir hayatları var. Onlar bize ne kadar tuhaf geliyorsa bizler de onlara o farklı geliyoruz.

1. Dessana Kabilesi

Dessana Kabilesi

Dessana kabilesi, Güney Amerika`daki Amazon ormanlarında, Brezilya’nın başkenti Brasília’nın yaklaşık 5 bin kilometre uzağında yaşayan yerli kabilelerden biri.Onlar çok barışçıl ve sıcak insanlar. Kabilenin liderinin geleneksel bir makyajı, kafasında da tüy kaplı bir başlık var ve gülümsemesi huzurlu kabilenin sıcaklık ve mutluluğunu yansıtıyor.

2. Himbalar Kabilesi

Himbalar Kabilesi

Yaşadıkları yörenin çetin çöl şartları ve dış dünyadan kopuklukları sayesinde Himbalar geleneksel yaşam tarzlarını büyük ölçüde koruyabilmiştir. Kabile üyeleri hem anne hem de baba tarafının ailelerine dâhil olur. Bu çift aileli düzen, zor iklim koşullarına karşı savaşmalarını sağlar.

Bu düzende her kabile üyesi anne ve baba tarafından olmak üzere iki klana üyedir. Himba klanları, en yaşlı erkek üye tarafından idare edilir. Erkek çocuklar babalarının klanında yaşar, kızlar evlenince erkek tarafının klanına geçer. Ancak veraset, baba tarafının değil, anne tarafının neslini izler. Mesela bir erkek, babasının değil, dayısının keçilerini miras alır.

.

3. Mursi Kabilesi

Mursi Kabilesi

En önemli ve en ayırt edici özelliği, dudaklarına tabak takıyor olmaları.  

Mursi kadınları, 15-16 yaşındayken alt dudaklarını, çeneyle birleştiği noktadan kesiyor ve çekerek genişletiyorlar. Oluşan boşluğa da tabak takıyorlar. Yaşları ilerledikçe ve dudakları esnek hale geldikçe taktıkları tabakların boyutunu  büyütüyorlar. Evlenecekleri zaman  taktığı tabağın büyüklüğü ölçülerek, erkek tarafından  o kadar sığır isteniyor(Başlık parası).

Mursilerde görülen bir başka özellik de 7 den 70 'e herkesin elinde bir kalaşnikof silah olması.

4. El Molla Kabilesi

El Molla Kabilesi

El Molo kabilesi, ülkedeki en küçük kabile olmakla birlikte, aklınıza gelebilecek her çeşit tehditle karşı karşıya. Zaten, etraflarındaki diğer kabilelerin sürekli tacizlerinden dolayı, küçük bir bölgede izole şekilde yaşıyorlar, fakat hala huzuru bulmuş değiller.

5. Yanomani Kabilesi

Yanomani Kabilesi

En yakın modern yaşam bölgelerine bile günlerce uzakta olan bu kabile, doğayla iç içe ve ilkel bir yaşam sürdürüyor. 20. yüzyılın sonlarından itibaren bu kabilenin yaşam alanlarını ve yaşamlarını tehdit edenler ise, kaçak maden arayan İspanyol kökenli altın avcılarıdır. Maalesef bu altın avcılarının bu kabile bireylerini katlettiklerine dair bir takım haberler alınmaktadır.Bu kabilede aile içi şiddet normal olarak algılanmakta. Kabiledeki erkekler eşlerine şiddet uygulamaktan çekinmiyor. Şiddeti güçlü olmanın bir emaresi olarak görüyorlar. Evlenen çiftlerin çocuğunun ilki erkek olana kadar doğan kız çocuklarının öldürüldüğü de kabile hakkında bir başka iddia. Bu yüzden kabilede erkeklerin sayısı kadınlara oranla fazla olduğu tahmin ediliyor.

6. Surmalar Kabilesi

Surmalar Kabilesi

Sudan’ın güneyinde Etiyopya’nın güneybatısında yaşayan en ilkel kabilelerden biri olan Surmalar da kadınlar genç yaşta güzelleşebilmek için alt dişlerini çıkartarak ağızlarına plakalar yerleştiriyorlar.Uzun bir süre bu şekilde yaşayan kadınların ağızları genişliyor dudakları da büyüyor.Erkekler ise bir kızla evlenebilmek için sopalarla ölümüne dövüşüyor.

7. Pirahalar Kabilesi

Pirahalar Kabilesi

Birbiriyle hiç konuşmayan bir topluluk olabilir mi ?Tabiki olabilir.Piraha dilinde sadece bir kaç ses dışında hiç şey yok.Vücut dili ön plana çıkan kabile de ne kendilerinin bir adı var nede herhangi bir cismin.Pirahalar Brezilya’nın Amazon Ormanların da yaşıyorlar. Dünyanın en mutlu kabilesi olarak bilinirler.

8. Huliler Kabilesi

Huliler Kabilesi

Papua Yeni Gine’de yaşayan bu kabilenin en büyük özelliği yüzlerini boyamaları ve saçlarına akbaba,kartal gibi yırtıcı kuşların tüylerinden yaptıkları eşyaşlardır.Yaklaşık bin yıllık bir geçmişleri vardır.

9. Bodiler Kabilesi

Bodiler Kabilesi

Etiyopya’nın en acayip kabilesi Bobiler.Şişmanlığın çok değer verildiği bu kabilede,yapılan yarışmalarda gençler en şişman olmak için kıyasıya yarışıyor.En şişman olabilmek için 1 yıl boyunca inek kanı ve sütle besleniyorlar.

10. Vanautular Kabilesi

Vanautular Kabilesi

Benlikleri M.Ö 500’e dayanan Vanautu Kabilesi,Pasifik Okyanusu kıyısında Papua Yeni Gine’de yaşamaktadırlar.Dış dünyadan tamamen bağlantısız bir şekilde hayatlarını sürdüren kabile balıkları avlamak konusunda ustalardır.

Facebook Yorumları