Türkiye’de şeker, şeker pancarından üretilir. Nişasta bazlı şekerin ise ham maddesi adı üzerinde nişasta içeren gıdalardan (mısır, buğday, patates) elde edilir ve genel olarak glikoz, izoglikoz, fruktoz ve türevlerinden oluşur.

Nişasta Bazlı Şeker Nedir?

Nişasta Bazlı Şeker Nedir?

Türkiye’de şeker, şeker pancarından üretilir. Nişasta bazlı şekerin ise ham maddesi adı üzerinde nişasta içeren gıdalardan (mısır, buğday, patates) elde edilir ve genel olarak glikoz, izoglikoz, fruktoz ve türevlerinden oluşur. Nişasta bazlı şekerler daha çok şekerli ürün endüstrisine dolaylı olarak katılırlar. 

Nişasta Bazlı Şeker İçeren Gıdalar Nelerdir?

Nişasta Bazlı Şeker İçeren Gıdalar Nelerdir?

·  Şekerli ve unlu mamüller

·  Dondurma sektörü

·  Helva, reçel ve marmelat

·  İçecekler (Alkollü ve Alkolsüz)

.

Nişasta Bazlı Şekeri Endüstri Neden Tercih Ediyor ?

Nişasta Bazlı Şekeri Endüstri Neden Tercih Ediyor ?

Gıda endüstrilerinin tercih etmesinin en önemli sebebi maliyeti düşürmektir. İngiltere ve Fransa resmi olarak nişasta bazlı şeker konusunda hassasiyet göstermiş ve yasaklama getirmiştir.

Etiketlerde yüksek konsantreli fruktoz mısır şurubu anlamına gelen nişasta bazlı şekerler ‘High Fructose Corn Syrup (HFCS)’ adı ile bilinir. 

Glikoz ve Glikoz Şurubu Nedir ?

Glikoz ve Glikoz Şurubu Nedir ?

Türk Gıda Kodeksi aşağıdaki başlıklarda tanımlamıştır ;

Glikoz : İnvert şeker çözeltisinde bahsi geçen sakkarozun asit veya enzim hidrolizi ile açığa çıkan bir monosakkarittir.

Glikoz Şurubu, Glikoz-Fruktoz Şurubu veya Fruktoz-Glikoz Şurubu : Nişasta veya inülinden veya bunların karışımından elde edilen besleyici değeri olan sakkaritlerin saflaştırılmış ve koyulaştırılmış sulu çözeltisini ifade etmektedir.

Tebliğ’de de belirtildiği gibi glikoz şurubu nişasta bazlı şekerden elde edilen bir üründür.

Nişasta Bazlı Şeker Zararılı mı ?

Nişasta Bazlı Şeker Zararılı mı ?

Mısır şurubu; obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, pankreas kanseri,kolesterol gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. 

Nişasta bazlı şekerler tüketildiğinde karaciğerimiz beyne tokluk hissi göndermeyecektir. Dolayısıyla da yemek yeme ihtiyacımız artacak ve karaciğerimiz bu tatlandırıcıları algılayamadığı için de yağ olarak depolanacaktır.

Nişaşta bazlı şekerden nasıl korunuruz?

Nişaşta bazlı şekerden nasıl korunuruz?

Yalnızca ambalajlı ürünlerin nişasta bazlı şeker içerdiğini düşünebiliriz. Ancak sanılanın aksine artık pastahane vitrinlerinde dahi görebilmemiz mümkün. Dolayısıyla ürünlerimizi alırken şeker pancarından mı yoksa nişasta bazlı şekerden mi üretildiğini öğrenebiliriz.

Facebook Yorumları