Dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon Türkiye elbetteki müşteriye ulaşmanın en hızlı yoludur. Peki Amazon Türkiye'De kendinize ait bir mağaza nasıl açılır ve satış nasıl yapılır?
Amazon'da Nasıl Mağaza Açılır? 10 adımda Amazon Türkiye'de Mağaza açmak

Bir satıcı hesabı oluşturun

Bir satıcı hesabı oluşturun

Amazon Türkiye'd mağaza açmak için ilk yapmamız gereken, öncelikle https://services.amazon.com.tr/ buradan bir satıcı hesabı açmak. Satıcı Hesabı açarken dikkat etmeniz gerekn en önemli husus, yasal ve gerçek bilgi ve belgelerinizle hesap oluşturmanız.
Bilgilerinizi girerken yanlış bir seçim Amazonda satış yapmanızı geciktirebilir.

'İşletme Bilgisi' bölümünü doldurun.

'İşletme Bilgisi' bölümünü doldurun.

İşletme bilgisi bölümünü doldururken tamamen yasal bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Amazon bu bölümden online bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edecek ve sizden doğru bilgilerinizi girmenizi talep edecektir.

.

'Kişisel Bilgiler' bölümünü doldurun.

'Kişisel Bilgiler' bölümünü doldurun.

Amazon Türkiye'de mağaza açmak ve  satış yapmak için Kişisel Bilgiler bölümünü dolduruken Amazon sizden: 
Vatandaşı Olunan Ülke,
Doğduğu Ülke,
Doğum Tarihi,
Kimlik Belgesi,
Kimlik Belgesi Son geçerlilik Tarihi,
İkamet Adresi,
Cep telefonu numarası

Bilgilerinizi isteyecektir. Bu bilgileri gerçeği yansıtacak şekilde doldurarak devam ediniz.

Eski Kimlik Sahipleri 01/01/2050 Yazarak devam edebilirler.
Cep Telefonunuzu SMS ile onaylatmanız gerekecektir.

Eğerki Something went wrong. Please try again after sometime. benzeri hata alırsanız. 5 dakika içinde yeniden deneyin.


'Ödeme Bilgileri' bölümünü doldurun.

'Ödeme Bilgileri' bölümünü doldurun.

'Ödeme Bilgileri' bölümünü Bilgileri bölümünde ise sizden özel banka iban ve ödeme bilgileriniz istenmektedir. Bu bölümde de gerçek bilgilerinizi girerek devam edebilirsiniz.

'Mağaza Adı' bölümünü doldurun.

'Mağaza Adı' bölümünü doldurun.

'Mağaza Adı'  bölümünde mağaza adı ayarlarınızı yapmanız gerekecektir. Artık Amazon Türkiye'de gerçek bir mağazanız var ve satış yapmaya hazırsınız.

Ücretler ve Komisyonlar

Peki Amazon Türkiyede Ücretler ve Komisyonlar Ne kadar.

Amazon Türkiye, aylık 99 TL olan satıcı hesabı ücretini henüz satışlar başlamadan kayıt olan satıcılardan geçici bir süreliğine talep etmiyor. Satıcıların üyelik bedeli dışında Amazon Türkiye’ye ödeyecekleri tek ücret ise satış hizmet bedeli. Satış hizmet bedelleri, müşterilerinizin sattığınız ürüne ödediği toplam bedel üzerinden değerlendirilir.  Bu bedeller; cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik ürün kategorilerinde %6, geriye kalan tüm kategorilerde ise %10’dur.


Aylık üyelik bedeliniz ve satış hizmet bedeliniz dışında Amazon Türkiye’ye herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Yerli pazar yerlerinde alışkın olduğumuzun aksine Amazon Türkiye, ürün listeleme ücreti almıyor ve herhangi bir listeleme sınırı koymuyor.

Amazon Türkiye, ödemelerinizi 14 günlük periyotlar halinde banka hesaplarınıza yatırır. Ödemeler satış hizmet bedelleri düşürülmüş şekilde yapılır.

Facebook Yorumları